30.11.2019 10:15

Заврши овогодинешното издание на „Гитаријада“ (ФОТО)


Во Занаетчискиот дом во Куманово вчеравечер заврши фестивалот на гитарата „Гитаријада 2019“, во организација на „Art Attack“.

Чест да го отворат овој настан ќе им припадне на ку-рок ветераните кои специјално за оваа вечер ќе ги возобноват нивните бендови: Лектира, Ека Ника, Илинден, Берлински зид, Тумба…

loading...

Настапија повеќе бендови меѓу кои и: „Wardencliffe“ од Куманово, „Misantrope“ од Битола, „Cursed Heart“ од Куманово, „Inner Hate“ и „Halfgod“ од Кичево, „Zima Blue“ од Велес, „Fiction“ и „Ruststained“ од Скопје и „Rubin“ од Куманово.

Специјални гости на вечерта беа: „Мајдан“ од Србија, „Парампашчад и бубњеви“ од Црна Гора, „There“ од Србија и македонските „The three of us“.

Првата „Гитаријада“ во Куманово е одржана во 1967 година, а по повеќегодишната пауза вчеравечер беше завршна манфиестација за одбележување на 500-годишнот јубилеј од постоењето на градот.

Забавата траеше од 18:30 до 02:00 часот по полноќ.

loading...

© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments