Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп денеска ќе стане првиот поранешен претседател во историјата на САД кој ќе се соочи со кривично гонење во судскиот процес што започнува во Њујорк и го прави неговото соочување со Џо Бајден на ноемвриските избори уште понепредвидливо.

Loading...

Републиканскиот милијардер треба да се појави во судницата на Менхетен во 9:30 часот по локално време под обвинение за фалсификување деловни записи кога и платил на порно актерката Сторми Даниелс преку својот адвокат 130.000 долари неколку дена пред претседателските избори во 2016 година за да ја спречи јавно да зборува за нивната афера.

Теоретски, тој се соочува со затворска казна

Нешто повеќе од три години откако ја напушти Белата куќа, теоретски му се заканува затворска казна.

Тоа не треба да го спречи да биде кандидат на претседателските избори на 5 ноември, во реваншот против Џо Бајден, но би ја довел неговата кампања во невидена ситуација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

Во случај на ослободителна пресуда, тоа би било голема победа за републиканскиот кандидат.

„Влогот е голем, бидејќи Трамп и неговите адвокати успеаја да ги забават другите постапки поврзани со обидот за поништување на резултатите од изборите во 2020 година и неговото ракување со доверливи документи“, рече Карл Тобијас, професор по право на Универзитетот во Ричмонд.

„Тие сакаат да ми ја одземат слободата“

„Случајот Сторми Даниелс, многу тенок според експертите, може да биде единствениот одлучен пред изборите“, додаде тој.

Трамп ги отфрли сите обвинувања и тврдења дека е жртва на судски и политички прогон.

Loading...

„Нашите непријатели сакаат да ми ја одземат слободата затоа што никогаш, никогаш не би дозволил да ви ја одземат слободата“, им порача Трамп на своите поддржувачи. Тој потврди дека ќе сведочи на судската постапка.

Судската зграда на Менхетен ќе биде под силно обезбедување. Се очекуваат протести против Трамп, како и медиумски камери од целиот свет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

Сослушувањата нема да се пренесуваат на телевизија.

Избор на порота

Првата фаза од судската постапка е избор на 12 членови на поротата. Нивната задача е да донесат едногласна одлука дали Доналд Трамп е „виновен“ или „невин“.

Изборот на поротата може да потрае неколку дена.

Во изборот би можело да биде проблем да се најдат 12 луѓе кои ќе бидат непристрасни кон една од личностите во американската политика што предизвикува длабоки поделби, наведува агенцијата.

Обвинението поднесено од демократскиот обвинител Алвин Брег го товари Трамп за 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи на неговата компанија, организацијата Трамп, која наводно платила 130.000 долари на порно актерка за да молчи за нивната афера пред изборите во 2016 година.

Во деловните книги оваа ставка е прикажана како трошок за правни услуги за адвокати.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

Трамп ѝ плати на поранешната порно актерка да молчи за нивната афера

Сторми Даниелс тогаш реши да молчи за врската со Трамп која се случи десет години претходно, кога тој веќе беше во брак со Меланија Трамп.

Поранешниот претседател, сепак, негира врска со порно актерка.

Еден од клучните сведоци ќе биде поранешниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен, преку кој одеше уплатата на сметката на Даниелс, а кој веќе беше осуден во 2018 година на три години затвор по осум точки, вклучително и подмитување жени кои наводно имале афери со Трамп не да се рекламира за време на кампањата за изборите во САД во 2016 година.

Одбраната на Трамп се очекува да го бомбардира сведокот, кој исто така беше осуден за лажење на Конгресот во истрагата за тоа дали кампањата на Трамп соработувала со Русија за да влијае на изборите.