25.02.2017 12:56

Започнува најпознатиот карневал во светот, заработката се мери во милијарди (видео)


Во Бразил денес започнуваат карневалските прослави, а првите луѓе на Рио де Женеиро каде и се одржува најпознатиот карневл во светот, се подготвуваат за симболично предавање на клучевите на градот на кралот Мом, водач на карневалската забава.

Агенцијата Ројтерс пренесува дека илјадници локалци и странци се собираат пред почетокот на петдневниот фестивал и покај рецесијата и штрајковите на полицијата поради кои во последните седмици е зголемена и загриженоста за безбедноста на учесниците на карневалот.

Градските власти во Рио очекуваат дека карневалот ќе привлече милиони посетители и локалната економија ќе заработи нешто повеќе од милијарда долари.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments