Започна продажбата на летачки автомобили: Ќе можете да возите по пат или кога е гужва да полетите

Сподели со своите пријатели

Веројатно секој од нас сонувал како би било добро кога би можеле да возиме летачки автомобили додека сме заглавени во сообраќајот. Сепак, се чини дека овој сон можеби повеќе не е само утопија. Тој беше доближен до реалноста од страна на NFT стартап со седиште во Силиконската долина, која штотуку започна да продава летачки автомобили.

Loading...

NFT го опиша својот производ како „првото возило што вози и лета за обичните потрошувачи“. Сепак, бидејќи ова е првиот прототип, заинтересираните ќе плаќаат дополнително. Толку е очигледно што само богатите ќе можат да возат и да управуваат со првите летачки автомобили. NFT објави дека почнува да прифаќа нарачки за летачки автомобили и планира да ги пласира на пазарот во 2026 година.

 

 

Оние кои се заинтересирани за купување на овој автомобил, прво мора да платат депозит од 5.000 американски долари (приближно 4.200 евра). Сепак, до 2026 година, тие мора да подготват друга значителна сума пари. Цената на летечкиот автомобил ќе биде еднаква на условите за прекумерна луксузна недвижност – ќе чини респектабилни 789 000 долари (приближно 656 000 евра).

Меѓутоа, со оваа цена, купувачот ќе добие и акции на компанијата, обука на пилоти, внатрешни и надворешни модификации во согласност со барањата и лична регистарска табличка. Возилото наречено ASKA ќе биде со големина на теренец и благодарение на преклопните крилја ќе изгледа слично на хеликоптер. Тој е дизајниран да носи патници од врата до врата до оддалеченост од 400 километри. Во исто време, може да се паркира како обични автомобили, може да се користи за возење по пат и, доколку е потребно, може да полета и побрзо да стигне до посакуваната дестинација. Јасно е дека тие првично ќе им служат на претежно богати луѓе за брз превоз од нивните далечни луксузни живеалишта до центрите на градот. Сепак, компанијата сака постепено да го менува начинот на патување во јавноста.

 

Loading...

 

Ко-основач на NFT и главен оперативен директор, Маки Каплински, рече: „Потребни ни се подобри решенија за транспорт за да создадеме подобро општество и подобра економија, а летачките автомобили ќе бидат дел од оваа равенка“.

Роторот на возилото ќе се напојува од електрична батерија, но во некои ситуации ќе користи и бензин. “Повеќето од нашите корисници ќе бидат нови пилоти, а безбедноста е наш приоритет број еден. Најголем проблем се батериите. Нема програмер за електрохемиски ќелии во светот кој ќе ви каже дека неговата ќелија не загинува во воздухот и можеме” ризикувам тоа “, рече ко-основачот и извршен директор на компанијата, Гај Каплински, за Тек Крунч. Сè уште не е јасно како ќе се регулираат возилата, но компанијата е убедена дека во тоа време ќе бидат на сила правилата за безбедност и сообраќај на возилата.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *