Запленети 100 килограми марихуана, тројца приведени (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Околу сто килиграми марихуана вчера заплени полицијата на автопатот „Пријателство“ откако при обид да стопира возило, истото се дало во бегство.

Loading...

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во соработка со Одделот за специјални полициски операции, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен  криминал, СВР Велес и СВР Скопје во текот на вчерашниот  ден (15.12.2020) по добиени оперативни сознанија односно претходно спроведена истрага во врска со камион во кој пред околу еден месец се транспортирала марихуана, а излетал на патот Скопје-Велес,  запленија околу 100 килограми марихуана и приведоа три лица, информираат од Министерството за внатрешни работи.

 

 

Имено, на наплатната станица Сопот на автопатот „Пријателство“ од страна на полициски службеници биле преземени  мерки и активности да се запре возило „бмв“ со скопски регистерски ознаки управувано од  Ј.Б., а како сопатник бил неговиот брат С.Б. од село Горно Блаце, но  возачот не застанал и се обидел да избега, при што оштетил полициско возило и срушил метален столб на Јавното претпријатије за државни патишта.

 

Loading...

 

По дополнително преземени мерки, возилото е запрено и при тоа се лишени од слобода двете лица, а при извршениот преглед во возилото и во багажниот се пронајдени вреќи во кои имало околу 100 килограми марихуана.

 

 

Исто така, приведен е и М.И. од Визбегово, кој имал задача да го обезбедува транспортот на дрогата како т.н. „чистач“.

При претрес во домот на Ј.Б. е пронајдена една полуавтоматска пушка, за што исто така ќе биде поднесена кривична пријава за сторено кривично дело по член 396 од КЗ.

 

Loading...

 

Истрагата продолжува и се проширува и во координација со Основно Јавно обвинителството-Велес преземаме дополнителни мерки и активности за целосно расчистување на случајот и утврдување на инволвираност на други лица во вршење на кривичното дело.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *