Западот ја критикуваше Русија во ОН за ракетните напади врз Украина

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации и нивните сојузници ја критикуваа Русија во Советот за безбедност на Обединетите нации поради ракетните напади врз Украина, на состанокот еден ден откако ракетата, за која НАТО рече дека најверојатно била украинска, експлодирала на полска територија.

Loading...

Воениот сојуз НАТО и Полска објавија дека најверојатно станува збор за залутан проектил истрелан од украинската противвоздушна одбрана, а не за руски напад, со што се смируваат меѓународните стравувања за ескалација на војната.

Сепак, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека проектилот дефинитивно не бил украински.

Двајца мртви

Две лица загинаа од проектил во полско село во близина на украинско-полската граница во вторникот, истиот ден кога Русија истрела десетици проектили врз градовите низ Украина, насочени кон нејзината електрична мрежа и влошувајќи го прекинот на електричната енергија за милиони луѓе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат ПВО опрема во Украина вредна 275 милиони долари

Владата во Киев соопшти дека тоа е најинтензивниот ракетен напад во деветмесечната војна.

„Оваа трагедија никогаш немаше да се случи ако не беше непотребната руска инвазија на Украина и нејзините неодамнешни ракетни напади врз украинската цивилна инфраструктура“, рече американската амбасадорка Линда Томас-Гринфилд на седницата на Советот за безбедност на ОН.

„Украина има целосно право да се брани од напад“, рече Томас-Гринфилд.

Loading...

„Руската инвазија е виновна за експлозијата во Полска“

Британските и полските амбасадори во ОН ја повторија изјавата дека руската инвазија на крајот е виновна за експлозијата во Полска.

Амбасадорот на Русија во ОН, Василиј Небензија, на состанокот рече: „Одамна престанавме да бидеме изненадени од вашите обиди да ја обвините Русија за сè во какви било околности, и покрај фактите или здравиот разум“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русите брутално го напаѓаат Бахмут (ВИДЕО)

Членовите на Советот за безбедност на состанокот, исто така, ја повикаа Русија да го продолжи договорот за жито од Црното Море, кој треба да продолжи да се применува во сабота, освен ако нема приговори.

Москва го суспендираше своето учество во договорот на крајот на октомври, но се приклучи четири дена подоцна, намалувајќи ги стравувањата од понатамошни нарушувања на извозот на жито од еден од најголемите светски добавувачи во време на неконтролираното глобална инфлација и недостиг на храна.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.