Западните престолнини го подигнуваат нивото на „нуклеарна будност“

Сподели со своите пријатели

Неколку западни престолнини го подигнаа нивото на „нуклеарна тревога“ во очекување на руски нуклеарен напад врз Украина.

Loading...

Од друга страна, рускиот функционер го повика Вашингтон да се запознае со руската нуклеарна доктрина пред да упати предупредувања до неговата земја.

Рускиот претседател Владимир Путин упати скриена закана дека ќе користи нуклеарно оружје во говорот во средата во кој најави мобилизација на резервисти откако украинската војска постигна напредок на теренот.

Магазинот „Фајненшл тајмс“ ги цитираше западните претставници кои велат дека западните престолнини го подигнале нивото на будност и нуклеарно одвраќање и развиле планови за вонредни ситуации во случај Путин да продолжи со своите нуклеарни закани против Украина.

Двајца западни функционери изјавија за весникот дека доколку се случи руски нуклеарен напад врз Украина, тоа најверојатно нема да доведе до сличен одговор, туку ќе доведе до конвенционални воени одговори од страна на западните земји за да ја казнат Москва, според двајцата официјални лица.

Бела куќа: Последиците би биле катастрофални

„Фајненшл тајмс“ објави дека земјите од НАТО приватно ѝ пренеле порака на Москва за реакцијата во случај на употреба на нуклеарно оружје.

Се известува и дека висок американски функционер потврдил дека неговата земја испратила пораки до Москва, кои ги опиша како попрецизни од НАТО, во врска со реакцијата на САД во случај на руска употреба на нуклеарно оружје.

Според двајца американски официјални лица, американските власти разговарале со своите украински колеги за неколку сценарија во врска со можната употреба на нуклеарно оружје.

Loading...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, во интервју емитувано во неделата вечер, ги потврди извештаите дека неговата земја испратила тајни предупредувања до Русија за да ја одврати од опцијата за нуклеарна војна.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, изјави за NBC дека неговата земја има намера јасно да и наложи на Русија да разбере какви ќе бидат последиците доколку тргне по „темниот“ пат на користење нуклеарно оружје, нагласувајќи дека тие последици „би биле катастрофални“.

„Имаме способност да разговараме директно на многу високо ниво [со Русите], јасно да им кажеме која е нашата порака и да ја слушаме нивната порака“, додаде Саливан.

Британската премиерка Лиз Трус ги оцени неодамнешните закани на рускиот претседател „празни“ и го повика Западот да ги игнорира.

Сепак, украинскиот претседател Володимир Зеленски истакна дека сериозно ги сфаќа руските нуклеарни закани и дека не мисли дека Путин блефира.

Москва брза да ги доведе референдумите до крај

„Можеби вчера беше блеф. Сега тоа би можело да биде реалност“, рече Зеленски во видео интервју за CBS News во неделата.

Коментарите на Зеленски доаѓаат во моментот кога Москва брза да стави крај на референдумите во четири украински региони со цел тие да бидат дел од Русија.

Шефот на Комитетот за меѓународни работи на руската Државна дума, Леонид Слуцки, ги повика американските власти да се запознаат со руската нуклеарна доктрина пред да упатат предупредувања до неговата земја.

Loading...

Тој рече, според она што го објави руската државна новинска агенција РИА Новости, дека ова не е прв пат САД да зборуваат за можноста Москва да користи нуклеарно оружје во Украина.

„Американските експерти треба подобро да ја проучуваат руската нуклеарна доктрина пред да издадат предупредувања преку медиумите“, рече Слуцки.

Според воените експерти, руската доктрина за нуклеарна борба значи прибегнување кон ескалација со цел да се деескалира противникот.

Руските закани доаѓаат во време кога Москва брза да ги заврши референдумите во четири украински региони со цел да ги припои кон Русија.

Референдумите за приклучување кон Русија почнаа минатиот петок во областите Доњецк и Луганск, како и во регионите Херсон и Запорожје.

Гласањето ќе трае пет дена, до вторник, а Москва најверојатно ќе има позитивен резултат во корист на отцепување на четирите региони од Украина.

Путин претходно изјави дека Москва ќе ги третира украинските напади на овие региони како напади на руска територија и ќе ги искористи сите средства за да ги заштити.

Системот NASAMS гаѓа 72 цели истовремено

Во тој контекст, украинскиот претседател во интервју за американски канал откри дека пристигнал напредниот ракетен систем земја-воздух НАСАМС, кој САД и го доставиле на неговата земја.

Loading...

Тој им се заблагодари на својот американски колега Џо Бајден и на американскиот Конгрес за поддршката на Украина во нејзината војна против Русија.

Сепак, Зеленски додаде дека овие проектили не се доволни за заштита на инфраструктурата, како што се училиштата и болниците, од руски напади.

Современиот систем за противвоздушна одбрана овозможува симултано гаѓање на 72 цели, а дострелот на ракетата при лансирање од земја се движи од 15 до 25 километри, во зависност од верзијата.

Овој систем може да се користи за откривање, следење, ангажирање и уништување авиони, хеликоптери, крстаречки ракети и беспилотни летала.

NASAMS е инсталиран како дел од системот за воздушна одбрана SAMS за заштита на воздушниот простор околу Белата куќа и зградата на Капитол (Конгрес) во Вашингтон.

Што се однесува до случувањата на теренот, Ројтерс објави изјава од Јужната команда на украинската војска дека два руски дронови бомбардирале воени локации во Одеса во понеделникот наутро.

Loading...

Портпаролот на регионалната украинска воена команда изјави дека градот бил изложен на нов напад од иранско производство на беспилотни летала „камикази“ Шахед 136 кои припаѓаат на руските воздухопловни сили и дека украинските сили успеале да го соборат иранскиот дрон.

Украинската армија повторно напредуваше на фронтот

Украинскиот претседател во неделата изјави дека има жестоки битки против руските сили во многу области долж линијата на фронтот, а во некои од нив се постигнати „позитивни резултати“ за Киев.

„Ова е регионот Доњецк, ова е регионот Харков, ова е регионот Херсон, а исто така и регионите на Миколаев и Запорожје“, рече Зеленски во видеото во неговото вечерно обраќање.

„Постигнавме позитивни резултати во повеќе насоки“, додаде тој.

Дописникот на Ал Џезира јави дека руското бомбардирање на градовите Славјанск и Краматорск во регионот на Донбас продолжува.

Loading...

Исто така, воените операции во околината на градовите Бахмут и Соледар се рестартирани.

Извори од теренот известија дека украинската војска повторно напредувала на фронтот Лиман и презела контрола над уште два града.

Во регионот Харков, украинската воздушна одбрана собори руски борбен авион Сухој-30 со проектил земја-воздух.

На сликите се гледа дека рускиот авион летал на многу мала височина, што го олеснило соборувањето со ракета Стингер со краток дострел, а САД и доставиле на Украина голем број од тие проектили.

Руските медиуми објавија дека прорускиот поранешен пратеник во украинскиот парламент Алексеј Журавко и неговиот телохранител биле убиени во украински бомбашки напад во хотел во Херсон.

Loading...

Москва го обвинува Киев за напади врз електрани

Проруските власти во Херсон објавија дека хотелот бил таргетиран врз основа на разузнавачките информации на НАТО и дека целта на нападот била да се прекине референдумот и да се заплашат новинарите.

Властите на Запорожје објавија дека украинските сили бомбардирале складиште за жито во градот Токмак.

Киев објави дека имало руски напад врз Одеса со ирански беспилотни летала, од кои еден бил соборен.

Руското Министерство за одбрана, исто така, објави дека спречило обид на украинските сили да ја гаѓаат нуклеарната централа Запорожје со осум беспилотни летала наполнети со експлозив.

Портпаролот на Министерството за одбрана Игор Конашенков изјави дека сите украински беспилотни летала биле соборени надвор од периметарот на централата, обвинувајќи го Киев дека продолжува да ја напаѓа околината на централата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...