Залужни побарал помош од американски и британски партнери

Сподели со своите пријатели

Врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни разговараше со врховниот сојузнички командант на НАТО и командант на американските сили во Европа, генерал Кристофер Каволи и началникот на одбранбениот штаб на вооружените сили на Велика Британија, адмиралот Тони Радакин за соработката во воената сфера.

Loading...

Врховниот командант на вооружените сили ги информирал партнерите за состојбата на фронтот и за време на офанзивните и одбранбените операции на украинските сили.

Учесниците на состанокот разговарале и за можни непријателски дејствија.

Тие особено се фокусирале на потребите на воените единици.

Залужми истакнал дека на одбранбените сили им е потребна муниција, оружје, системи за противвоздушна одбрана, системи за електронско војување и уреди за далечинско деминирање.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Министрите за надворешни работи на ЕУ се состануваат во Киев

„Друго важно прашање се беспилотните летала. Спротивставување на непријателски беспилотни летала и градење сопствени способности“, напиша Залужњи на каналот Телеграм, пренесува Укринформ.

Според врховниот командант на украинската армија, на средбата со партнерите било договорено работата да се насочи во оваа насока.

Тие разговарале и за зајакнување на заштитата на критичните инфраструктурни објекти од непријателски воздушни напади.

Loading...

Залужњи им се заблагодари на американскиот и британскиот партнер за поддршката и помошта во борбата против рускиот агресор.

На состанокот присуствувале и началникот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, генерал Серхиј Шаптала, заменик-врховниот командант генерал Михаило Забродски, командантот на поморските сили на вооружените сили на Украина, адмирал Алекси Нежпапа, заменик министер за одбрана на Украина, генералот Олександар Пављук и началникот на главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана, генерал Кирило Буданов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кулеба: Поддршката на Вашингтон за Киев не слабее

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.