Законот за регрутирање предизвикува паника во Мјанмар, младите планираат да ја напуштат земјата

Сподели со своите пријатели

Воената хунта на власт во Мјанмар воведе закон со кој се задолжуваат сите млади мажи и жени во армијата.

Loading...

Поминаа три години откако хунтата ја презеде власта во Мјанмар со државен удар.

Најавата за новиот закон беше изненадување.

Многу млади сакаат да добијат виза и да побегнат од земјата, пренесува Си-Ен-Ен.

Снимките на социјалните мрежи покажаа долги редици луѓе кои држат документи пред тајландската амбасада во најголемиот град во Мјанмар, Јангон.

Многу млади луѓе планираат да ја напуштат земјата; ако не можат поинаку, тогаш незаконски, а некои дури размислуваат да се приклучат на движењето на отпорот против воената власт.

Младите стравуваат од новиот закон

Според новиот закон, сите мажи на возраст од 18 до 35 години и жени на возраст од 18 до 27 години мора да служат војска две години.

Специјалисти како лекари до 45 години мора да служат три години.

Loading...

Избегнувањето на регрутирање е казниво со затвор од три до пет години, како и парична казна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Аналитичарите сметаат дека законот ќе ја принуди младата генерација да се бори против своите сограѓани и дека може да го оправда кршењето на човековите права.

Тврдат дека е можно да се предизвика уште поголема нестабилност во регионот доколку иницира големи движења на населението.

Војската на Мјанмар е ослабена од соработката на етничките вооружени групи и групите на отпор познати како Сили за одбрана на народот.

Тие групи ја поддржуваат владата во егзил.

Бунтовничките војски зазедоа стотици стратешки градови и трговски патишта.

Аналитичарите од Американскиот институт за мир велат дека војската на Мјанмар сега има околу 150.000 членови, од кои 70.000 се војници.

Тие тврдат дека „едвај се држат како борбена сила“ и дека по пучот веќе изгубиле 30.000 војници.

Loading...

Министерот за одбрана, адмирал Тин Аунг Сан рече дека „војската е способна да регрутира 50.000 регрути годишно и дека регрутите ќе добиваат плата, средства и бенефиции според нивните оценки и квалификации“.

Луѓето кои се привремено ослободени од воен рок поради медицински причини или затоа што се студенти или државни службеници, ќе мора подоцна да служат воен рок, без разлика на возраста.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Портпаролот на Хунтата, Зав Мин Тун, рече дека 13 милиони луѓе се подобни за регрутирање, а првите 60.000 млади мажи ќе бидат регрутирани на почетокот на април.

Засега нема детали како ќе бидат избрани и каква обука ќе поминат.

На бегалците во Тајланд им се заканува депортација

Тајландското Министерство за надворешни работи извести дека нивната амбасада во Јангон добива сè повеќе барања од граѓани на Мјанмар за тајландски визи во последните денови.

Тајланд со децении е дом на државјани на Мјанмар кои бегаат од конфликти, но Тајланд официјално не ја ратификуваше Конвенцијата за бегалци од 1951 година, што значи дека оние кои избегнуваат регрутирање се сметаат за илегални мигранти и се соочуваат со затвор и депортација.

Уште пред објавувањето на новиот закон, локалните медиуми пишуваа за апсења на се поголем број млади луѓе и за тоа дека воени возила ги земале луѓето на улица.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Армијата користи нехумани методи

Министерството за имиграција и население соопшти дека нема „ограничувања за напуштање на земјата“ и дека меѓународните пристаништа и граници се отворени како и обично.

Loading...

Хунтата негира дека регрутираат млади луѓе за воена обука на улица.

Тврдат дека се работи за дезинформација што ја шират злонамерните медиуми.

Војската на Мјанмар има долга историја на користење цивили како жив штит.

Тие се користеле за носење воена опрема до и од бојното поле и за ризични задачи како што се расчистување на мински полиња.

„Регрутирањето е начин да се отстранат младите луѓе кои ја водеа Пролетната револуција и да се стават во позиција во која ќе мора да убијат некого или да бидат убиени“, рече Кин Омар, основач на невладината организација Прогресивни гласови.

„Законот ќе дозволи корупцијата, уцените и криминалот да процветаат. Тоа може да предизвика одлив на мозоци што ќе влијае на образованието и на пазарот и може да ја уништи земјата“, додаде таа.

Loading...