Захарова: Западот сака да ја уништи Украина со муниција со осиромашен ураниум

Сподели со своите пријатели

Намерата на Велика Британија да го снабдува Киев со муниција со осиромашен ураниум сведочи за наведената намера на колективниот Запад конечно да ја уништи Украина, изјави за Спутник портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Loading...

„Се работи за апсолутна непромисленост, неодговорност, неказнивост на англосаксонците, англосаксонското дуо на прво место – Лондон и Вашингтон, во меѓународните работи. Тоа е уште една британска провокација чија цел е ескалација на ситуацијата околу Украина, добивајќи нова димензија. Сè што слушаме од земјите во НАТО, предводени од САД и Велика Британија, за мирот, решавањето конфликти, иднината на Украина, благосостојбата на украинскиот народ – сè е лага, лажна, измама, апсолутна дезориентација на светската заедница. Всушност, целта е сосема поинаква. Денес нема сомнеж дека е јасно изразена намера на колективниот Запад, на чело со САД и Велика Британија, едноставно да ја уништи Украина“, посочи Захарова.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 25 украински дронови

Како што додаде таа, по изјавата дека имаат намера да испорачаат муниција со осиромашен ураниум, завршуваат сите разговори дека Западот размислува за благосостојбата на Украина во иднина.

Зрачењето нема да прашува

Захарова нагласи дека испораката на муниција со осиромашен ураниум во Киев ќе претставува геноцид врз украинскиот народ.

„Уште еднаш слушнавме што сака Западот. Западот не само што сака дестабилизација во светот, не само ескалација на конфликтот во Украина, туку едноставно сака физички да ја избрише секоја можност за постоење на луѓето кои сега живеат на тие територии. Сега не зборуваме на чија страна се овие луѓе, чии граѓани се, во кои региони живеат. Тоа е неважно, бидејќи кога се користи муниција со осиромашен ураниум, кога е нуклеарна компонента, тие честички, тие елементи не прашуваат за државјанство, националност, виза, пасош, убедувања. Радијацијата нема да праша, како што обично прави режимот во Киев, „чиј е Крим“. Зрачењето влијае на сите и останува во земјата“, рече Захарова, пренесува Спутник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пентагон: САД мора да инвестираат повеќе на Арктикот за да бидат во чекор со Русија и Кина

Предупреди Путин

Британскиот заменик-министер за одбрана Анабел Голди претходно изјави дека покрај испраќањето на ескадрила борбени тенкови Челинџер 2 во Украина, Лондон ќе испрати и муниција, вклучително и оклопни гранати кои содржат осиромашен ураниум.

После тоа, според Спутник, рускиот претседател Владимир Путин предупредил дека Москва ќе биде принудена да реагира доколку колективниот Запад почне да користи оружје со нуклеарна компонента.

Американските трупи користеа муниција со осиромашен ураниум за време на операцијата „Пустинска бура“, бомбардирањето на Југославија и инвазијата на Ирак во 2003 година.

Loading...

Како што забележуваат експертите, употребата на оваа муниција може да доведе до онколошки заболувања.