Захарова: САД намерно ги зголемуваат тензиите околу Тајван

Сподели со своите пријатели

САД намерно ги креваат тензиите околу Тајван и ја уништуваат рамнотежата во тој регион, изјави денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова.

Loading...

„Што е глобален конфликт? Ако ова не се провокативни активности спроведени од САД во регионот и во контекст на ситуацијата околу Тајван и пошироко? нестабилна безбедност во регионот“, изјави Захарова за ТАСС, одговарајќи на прашањето дали може да дојде до конфликт меѓу Кина и Тајван.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Снимка од нуклеарниот воз на Путин предизвика паника (ВИДЕО)

Таа додаде дека Америка тоа го прави со години, намерно.

„Ситуацијата намерно пропаѓа. Зошто? Кога ја дефинирате американската политика, постои терминот „контролиран хаос“. Може да се дадат бројни објаснувања и етикети на нивните постапки, но ова е очигледно. Се работи за зголемување на температурата. Гледаме дека САД ќе ја ескалира ситуацијата“, рече Захарова.

Според неа, ако сегашните тензии околу Тајван започнале со доаѓањето на претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, „со посета која беше прикажана како технички застој, денес практично гледаме дека тоа не е вистина“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД воведуваат нови санкции за Иран

„Само во последниот месец американски официјални лица остварија голем број посети, во провокативни цели. Нема што да се зборува за изјавите на различни агенции на американската влада“, додаде таа.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.