Загатка ги скара луѓето на интернет: Како 29-1 може да биде 30? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

На интернет кружи необична загатка која изнервира милиони корисници.

Loading...

Навидум бизарна математичка задача скара голем број луѓе и веднаш стана вирална.

Прашањето е: Како може 29 – 1 да биде 30?

За да дојдете до малку значајно решение, треба да размислувате на малку поинаков начин. Јасно е дека 29 – 1 не е 30, туку 28, но како може да се добие резултат од 30?

Верувале или не, ова не е шега, но решението е навистина изводливо.

Точно, процесот на добивање изненади многумина.

Сите броеви треба да бидат напишани со римски бројки, а кога тоа ќе се направи се добива резултат 30, пишува News Magazine.

 

Loading...