Забрана за пластични чинии, послужавници и прибор за јадење во Англија

Сподели со своите пријатели

Предметите за еднократна употреба како што се пластичните прибор за јадење, чиниите и послужавниците ќе бидат забранети во Англија во обид да се намали загадувањето, пишува Гардијан.

Loading...

Бројките сугерираат дека секоја година Англија користи околу 1,1 милијарди чинии за еднократна употреба и 4,25 милијарди парчиња таков прибор за јадење, од кои само 10 отсто се рециклираат по употреба.

Според истражувањето, пластичните предмети поврзани со храна за носење и пијалоци, вклучително и контејнери за храна и прибор за јадење, го сочинуваат најголемиот дел од отпадоците во светските океани.

Министерката за животна средина Тереза ​​Кофи најави дека ќе ги забрани пакувањата со пластични предмети за еднократна употреба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

Одлуката уследи по консултацијата за ова прашање во Одделението за животна средина, храна и рурални прашања, која траеше од ноември 2021 година до февруари 2022 година.

„На пластична вилушка и се потребни 200 години за да се распадне, односно два века на депонии или да ги загадува нашите океани“, рече Кофиева.

Таа рече дека е време да се започне директно да се справува со овој проблем.

„Оваа забрана ќе има огромно влијание врз запирање на загадувањето на милијарди парчиња пластика и ќе помогне да се заштити природната средина за идните генерации“, додаде таа.

Loading...

Британците годишно фрлаат околу 100 милијарди парчиња пластична амбалажа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  УНЕСКО: Секое трето училиште нема пристап до вода за пиење

Слични забрани веќе се воведени во Шкотска и Велс, додека Владата на ОК ги забрани пластичните сламки за еднократна употреба, лажиците за кафе и ушните пупки во Англија во 2020 година.

Сепак, се чини дека новиот потег не е сеопфатен. Според Дејли Мејл, забраната ќе ги опфати пластичните чинии, чинии и послужавници кои се користат за храна и пијалоци во ресторани, кафулиња или јадења за јадење, но не и во поставки како супермаркети и продавници.