Заборавете на фен за коса во летните врели денови: Сушете коса по природен пат!

Сподели со своите пријатели

Кога температурите се многу високи, нема смисла да се вклучува фенот за коса. Косата е погодна за природен начин на сушење бидејќи вештачки ја прави косата дехидрирана и слаба.

Loading...

Сушењето на косата природно помага да се заштити косата од оштетување, а и помалку ќе се врти.

Деновиве ќе ја влажниме косата почесто, можеби дури и пред да излеземе на улица и тоа добро ќе не освежи. И само миењето на косата станува полесно, среде високи температури.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЗАСТРАШУВАЧКО: Авион слета на автопат и удри во камион полн со луѓе (ВИДЕО)

 

 

Кога ја миете косата и ја завиткате во крпа, не е добро да ја триете претерано затоа што само ќе ја зголемите можноста за кршење на косата.

Идеално е кога пешкирот апсорбира малку вода и косата се суши сама по себе. Ние исто така ќе и помогнеме со тоа што нема да ја чешламе кога е влажна бидејќи ова поттикнува кршење. Подобро е да се чешла кога е целосно сува.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казниле илјадници возачи по грешка: Го смениле ограничувањето на брзината, но...

Честото миење на косата може да го исуши темето, оптимално е двапати неделно. Покрај тоа, зависи од тоа колку често и со каков ритам е мрсна косата.

Балсамот е задолжителен, бидејќи за да може косата да биде здрава, потребни се хранливи материи и нега.