За прв пат Британија испраќа хеликоптери како воена помош за Украина

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана во средата објави дека ќе испрати хеликоптери во Украина.

Loading...

Тоа е првпат британските власти да испратат хеликоптери во таа земја како форма на воена помош од почетокот на руската инвазија.

Ова го потврди британскиот министер за одбрана Бен Валас. Ова ќе биде првиот авион со екипаж што Велика Британија го испрати во Украина од почетокот на војната.

Ќе бидат обезбедени три хеликоптери Sea King, а првиот е веќе испорачан во Украина, дознава Би-Би-Си.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ донира генератори на Украина

Во последните шест недели, украинските екипажи беа обучени во Велика Британија за летање и одржување на авионот, со цел да се обезбедат можности за пребарување и спасување.

Валас рече дека Британија ќе испрати и дополнителни 10.000 артилериски куршуми.

Министерот за одбрана рече дека артилериските истрели ќе им помогнат на украинските вооружени сили да ја обезбедат неодамна ослободената територија.

Хеликоптерите Sea King претходно ги користеа и Кралските воздухопловни сили и Кралската морнарица, а последниот хеликоптер беше пензиониран од морнарицата во 2018 година.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пропагандистот на Путин: Ќе создадеме голем руски дом, ќе се прошириме во Полска и на Балканот

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.