08.11.2019 01:16

За овие две намирници мислите дека не се здрави, а ги чуваат срцето и белите дробови!

Facebook Twitter Google+

Како што вели, црвеното месо има лоша репутација од доста погрешни причини. Стекови од говедско и свинско месо се богати со хранлива вредност и затоа се добри за здравјето на срцето.

Црвеното месо е добар извор на протеини, железо, витамин Б, цинк и други хранливи материи, и содржи монозаситени масти слични на маслиновото масло. Затоа, се препорачува да се консумира.

Loading...

Свинска маст

Бројни студии покажале дека свинската маст има 33% помалку заситени („лоши”) масти од путерот, двојно повеќе од оние „добрите”, моно незаситени и три пати повеќе удел на омега 3 масни киселини.

Маснотии од свинско месо се одличен извор на витамин Б и минерали, пренесува Би-Би-Си. Ги зачувуваат белите дробови, лекуваат кашлица и бронхитис, а исто така се добри и во лекување на гинеколошки проблеми.

Иако нутриционистката советува дека примарен извор на маснотии останува маслиновото масло, таа не гледа ништо лошо во тоа свинската маст да е втора на списокот.

Компири

Тоа е скробна храна и полна со витамини и минерали кои се добри за здравјето.

Доколку го намалите количеството на сол, треба да го зголемите внесот на калиум, а токму тоа ќе го сторите со консумирање компири.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments