За една недела Безос заработи 4 милијарди долари

Сподели со своите пријатели

Џеф Безос продолжи да ги продава акциите на неговата компанија.

Loading...

Безос продаде две милиони акции на Амазон оваа недела, па собра повеќе од 4 милијарди долари, според регулаторните пријави.

Поранешната жена на Џеф Безос доби 37 милијарди долари од разводот со него

Неговата последна продажба беше објавена во петокот, откако акциите на компанијата пораснаа.

Трансакцијата е дел од нарачаниот план за тргување и портпаролот на Амазон одби да коментира за процесот на Безос.

Со новата продажба на акции, основачот и извршен директор на Амазон и еден од најбогатите луѓе во светот собра повеќе од 14 милијарди долари, најголем удел во последните четири години, според пресметките на Блумберг.

Безос ги откри плановите за колонизација на Месечината

Безос (56) во 2017 година изјави дека ќе ги откупи акциите на „Амазон“ за околу еден милијарда американски долари годишно за финансирање на „Блу Ориџин“, неговата компанија за вселенски проекти.

Loading...

Компанијата за создавање ракети оттогаш ги прошири своите операции и ги објави своите први летови со човечки екипаж оваа година.

Безос исто така трошел пари. Во ноември, тој ја купи сликата „Hurting the Word Radio #2“ за 52,5 милиони американски долари, што е најголема цена на понудата на аукција.

Амазон повторно највредна компанија, Ферари најсилен бренд во светот

Според истиот извештај, Безос исто така го купил „Вињета 193 за 18,5 милиони американски долари на аукција во Сотби, додека исто така барал луксузни недвижнини во Лос Анџелес.

Портфолиото на неговата продажба на акции – вклучително и 2 милијарди американски долари во 2017 година и 2,8 милијарди американски долари во 2019 година – делумно ја одразува неверојатната проценка на „Амазон“, која за прв пат надмина еден трилион долари на крајот на тргувањето минатиот вторник.

Берзата го затвори тргувањето во петокот со 2.079,28 долари.


Leave a Reply