Вучиќ: Србија на историски максимум на резерви на природен гас

Сподели со своите пријатели

Претседателот Александар Вучиќ соопшти дека Србија денеска е на историски максимум во резервите на природен гас.

Loading...

„Обезбедивме 262 милиони кубни метри гас во нашиот дел од магацинот во Банатски двор, а купивме уште 200 милиони кубни метри кои ги складиравме во Унгарија, само за потребите на Србија“, напиша Вучиќ на Инстаграм.

„Ги реновираме сите термо капацитети што можеме, се обидуваме да отвориме нови наоѓалишта на јаглен и се на се, сигурен сум дека граѓаните на Србија ќе имаат зима која е барем за нијанса помалку студена од она што го очекувавме. “, рече претседателот Вучиќ.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)

 

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.