Вработените во Луфтханза стапуваат во штрајк

Сподели со своите пријатели

Германската авиокомпанија Луфтханза, со седиште во Келн, се соочува со нови штрајкови.

Loading...

Причината за ова е затоа што пропаднаа последните преговори меѓу синдикатот и раководството. Работничките претставници најавија штрајк за петок

Без поместувања

Пилотите на германската авиокомпанија Луфтханза во петок ќе стапат во 24-часовен штрајк поради тековниот спор околу платите со компанијата.

Синдикатот на пилотите Vereinigung Kokpit (VC) во четвртокот објави дека последните разговори со раководството не доведоа до напредок.

– Луфтханза мора да претстави значително подобра понуда – се вели во соопштението на преговарачот Марсел Гроелс, додавајќи дека позициите на раководството и синдикатот во моментов се „премногу оддалечени“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Емисиите на јаглерод диоксид во светот на рекордно високо ниво

Губење на реални плати

Тој рече дека Комисијата за колективно договарање бара компензација за загубата на реалните плати и меѓународна конкурентна структура на платите во сите професионални сектори.

Штрајкот ќе започне во петок во 00:01 часот по локално време и ќе заврши во 23:59 часот.

Според синдикатот, тоа ќе влијае и на патничките и на товарните летови.

Loading...

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.