Вол Стрит со раст трет ден по ред

Сподели со своите пријатели

На Волстрит, берзанските индекси пораснаа во средата, трет ден по ред, компензирајќи ги речиси сите загуби предизвикани од појавата на омикрон, бидејќи стравувањата за оваа варијанта на коронавирус се намалија во последните денови.

Loading...

Dow Jones зајакна за 35 поени или 0,10 отсто, на 35.754 поени, додека S&P 500 порасна за 0,31 отсто на 4.701 поен, а индексот Nasdaq 0,64 отсто на 15.786 поени.

По остриот пораст на цените на акциите во последните три дена, индексот S&P 500 се најде само еден поен под нивото од пред околу две недели вчера, кога пазарите ги потресе вест за нова варијанта на коронавирус.

Тогаш веста предизвика силен пад на светските берзи, па така, на пример, S&P 500 потона за повеќе од 4 отсто во следните неколку дена.

Но, тој индекс ги компензира речиси сите тие загуби во последниве денови, бидејќи стравувањата од омикрон се намалија, по извештаите на експертите дека варијантата на вирусот може да биде позаразна од претходните, но веројатно помалку опасна.

Благодарение на ова, инвеститорите се надеваат дека државите нема повторно да воведат рестриктивни мерки за спречување на ширењето на вирусот, што би го забавило закрепнувањето на економиите од кризата со корона.

Но, вчера, британската влада рече дека може да воведе построги мерки, вклучително и да препорача работа од дома.

Производителите на вакцини, од друга страна, велат дека работат на вакцини за омикрон, додека Pfizer и BioNTech вчера објавија дека три дози од нивната вакцина против Ковид-19 ќе ја неутрализираат новата варијанта на омикрон.

Loading...

На европските берзи цените на акциите вчера паднаа. Лондонски FTSE индекс се намали за 0,04 отсто, на 7.337 поени, додека франкфуртски DAX се лизна 0,80 отсто, на 15.687 поени, а париски CAC 0,72 отсто, на 7.014 поени.