24.05.2019 14:30

Во Тајван одржани првите геј венчавки


Стотици истополови парови на Тајван посакале денеска да стапат во брак, на првиот ден под одлуката за легализација на истополови бракови.

Матичарите во Тајпеј се пребукирани затоа што паровите брзале да ја зграпчат можноста да се венчаат.

loading...

Тајван минатата недела стана прво место во Азија каде се дозволени истополови бракови за што ЛГБТ активистите на островот се залагале две децении.

Еден жител на Тајпер кој се претставил само со прекар рекол дека тој и неговиот партнер се среќни што можат да кажат на сите дека ќе се венчаат.

Тајванското Министерство за внатрешни работи соопштило дека се очекува пријава за околу 300 истополови бракови.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments