Во стампедо во Мека загинаа 150 аџии, а над 400 се повредени

Сподели со своите пријатели

Најмалку 150 лица загинаа и повеќе од 400 верници се повредени во стампедо за време на аџилакот во Мина, во близина на Мека, во Саудиска Арабија.

Loading...

За време на аџилакот според информациите се присутни над два милиони верници.

Аџилакот е еден од петте столба на Исламот и секој муслиман е должен барем еднаш во животот ако е способен да оди на аџилак.

Како дошло до стампедото засега не е познато, а службените власти ги превземаат сите потребни мерки за расчистување на несреќата.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.