Во штрајк 115.000 вработени во британската пошта

Сподели со своите пријатели

Околу 115.000 работници во британската кралска пошта денеска штрајкуваат поради спорот со раководството за платите.

Loading...

Тоа е прв од четирите штрајкови што работниците ги најавија за 31 август и 8 и 9 септември, јавува британскиот јавен сервис Би-Би-Си.

Писмата нема да се доставуваат во деновите на штрајк, а некои испораки ќе бидат одложени, предупреди Royal Mail додека им се извинуваше на клиентите, истакнувајќи дека има план за вонредна состојба за да го минимизира прекинот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мексико: Убиени најмалку 18 луѓе, меѓу кои и градоначалник

Како што е објаснето, компанијата ќе се обиде да достави што е можно повеќе специјални пратки во деновите на штрајкот, а приоритет ќе им даде на медицинските испораки каде што е можно.

Синдикатот на работниците во комуникации (CVU), кој ги застапува и работниците од Кралската пошта, бара зголемување на платите што приближно ќе ја одразува моменталната стапка на инфлација, односно до износ што „ги покрива тековните трошоци за живот“.

Во текот на тримесечните преговори, раководството на Royal Mail понудило зголемување за „до 5,5 отсто“, што напаѓачите го одбиле, пренесува Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан: Токаев кандидиран за втор мандат

Стапката на инфлација во Обединетото Кралство достигна највисоко ниво во последните 40 години од 10,1 отсто и се очекува да достигне 13 отсто подоцна оваа година, според Би-Би-Си.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.  

Loading...