Во САД нов рекорд во бројот на хоспитализации

Сподели со своите пријатели

Во САД се хоспитализирани 115.351 пациент со коронавирус, што е нов рекорд од почетокот на пандемијата.

Loading...

Тоа е дваесетти ден како САД имаат над 100.000 хоспитализирани пациенти со Ковид-19, пренесува Си-ен-ен.

САД се земја која е најпогодена од пандемијата на коронавирусот и во однос на бројот на заразени и според бројот на смртни случаи.

Од почетокот на пандемијата се потврдени 18.006.061 случаи на коронавирус, а најмалку 320.000 луѓе починале како резултат на Ковид-19, соопшти Универзитетот Џон Хопкинс.

Сања Костовска


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *