Во Пекинг се затвораат голем број жители поради Ковид-19

Сподели со своите пријатели

Властите во Пекинг денеска наредија повеќе жители да останат во своите домови по три недели обиди да се контролира прилично ограничената, но долготрајна епидемија на Ковид-19 во кинескиот главен град.

Loading...

 

Шангај успеа: Три дена без ковид

 

Седум соседни области во градскиот округ Фенгтаи се означени како зони за затворање најмалку една недела, а на луѓето им е наредено да останат дома во област која зафаќа околу 20 квадратни километри, јави АП, а пренесува Танјуг.

Дополнителни ограничувања се воведуваат во време кога Шангај, најголемиот град во Кина, полека почнува да ја намалува блокадата во која поголемиот дел од неговото население помина повеќе од шест недели, со избувнување на пандемијата во Пекинг и Шангај, најпознатите градови во земјата.

 

Северна Кореја пријави уште 270.000 случаи на треска среде кризата со Ковид

Loading...

 

Строгиот пристап („нулта толеранција кон Ковид-19“) е одржлив, пренесува американската агенција.

Кина забележа 1.100 нови случаи во понеделникот, објави денеска Националната здравствена комисија, според АП.