Во Македонија денес доаѓа Викторија Нуланд – утре Јоханес Хан

Сподели со своите пријатели

Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд задолжена за европски и евроазиски прашања денеска ќе ја посети Македонија. Таа ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со претставници на политичките партии.

Loading...

Како што соопшти МНР, на средбата ќе се разговара за досегашниот развој на односите меѓу двете држави втемелени во Декларацијата за стратегиско партнерство и соработка, како и за взаемно истакнатиот интерес за нивно натамошно унапредување во сите области од заеднички интерес.

По Нуланд во вторник во Македонија најавено е доаѓањето на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан кој ќе се обиде да издејствува договор меѓу политичките лидери во земјата со цел ставање крај на политичката криза.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.