Во кои земји Путин би можел да биде уапсен? Македонија е една од нив!

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за воените злосторства извршени во Украина.

Loading...

Иако МКС нема овластување да апси осомничени во Русија, оваа одлука ќе има доста влијание врз Путин, бидејќи ако не сака да биде уапсен, тој повеќе нема да може да оди во земји кои ја признаваат јурисдикцијата на судот во Хаг, вклучително и Македонија.

Имено, вчера судот во Хаг објави потерница во која се наведува дека рускиот претседател е одговорен за воени злосторства, а своите тврдења ги насочил на илегалната депортација на деца од окупирана Украина во Русија.

Овој редослед мора да го следат сите држави кои го потпишале договорот со кој е основан судот, познат како Римски статут.

Иако Русија не е една од земјите потписнички, според податоците на веб-страницата на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, потписнички се дури 123 земји.

Меѓу нив се 33 африкански, 19 азиско-пацифички, 18 источноевропски и 28 земји од Латинска Америка и Карибите, како и 25 западноевропски и други земји.

Поточно, Римскиот статут го потпишаа: Албанија, Андора, Антигва и Барбуда, Аргентина, Австралија, Австрија, Авганистан, Бангладеш, Барбадос, Белгија, Белизе, Бенин, Боливија, Босна и Херцеговина, Боцвана, Бразил, Бугарија, Буркина Фасо , Кејп Верде, Камбоџа, Канада, Централноафриканска Република, Чад, Чиле, Колумбија, Коморските Острови, Конго, Кукови Острови, Костарика, Брегот на Слоновата Коска, Хрватска, Кипар, Чешка Република, Конго, Данска, Џибути, Доминика, Доминиканска Република, Еквадор, Ел Салвадор, Естонија, Фиџи, Финска, Франција, Габон, Гамбија, Грузија, Германија, Гана, Грција, Гренада, Гватемала, Гвинеја, Гвајана, Хондурас, Унгарија, Исланд, Република Ирска, Италија, Јапонија, Јордан, Кенија , Кирибати, Латвија, Литванија, Лесото, Луксембург, Либерија, Лихтенштајн, Мадагаскар, Малта, Монголија, Малави, Маршалските Острови, Црна Гора, Малдиви, Маурициус, Мали, Мексико, Намибија, Науру, Нигер, Нигерија, Северна Македонија, Холандија Зеланд, Норвешка, Панама, Парагвај, Перу, Полска, Португалија, Јужна Кореја, Молдавија a, Романија, Свети Китс и Невис, Света Луција, Свети Винсент и Гренадини, Самоа, Сан Марино, Сенегал, Србија, Сејшели, Сиера Леоне, Словачка, Словенија, Јужна Африка, Шпанија, Палестина, Суринам, Шведска, Швајцарија, Таџикистан , Источен Тимор, Тринидад и Тобаго, Тулис, Уганда, Велика Британија, Танзанија, Уругвај, Вануату, Венецуела и Замбија.

Доколку Путин отпатува во некоја од овие земји, веднаш би бил уапсен.

Loading...

Зошто се бара апсење на Путин?

Според Хаг, Путин, како и руската комесарка за правата на децата, Марија Лавова-Белова, се обвинети за илегална депортација на деца од окупирана Украина во Русија, што се квалификува како воено злосторство.

Судиите на оваа институција оценија дека постојат „разумни причини да се верува дека секој осомничен сноси одговорност за военото злосторство илегална депортација на населението и илегално преселување на населението од окупираните територии на Украина во Руската Федерација, на штета на Украински деца“.

Судиите размислуваа за издавање тајни налози, но одлучија дека нивното објавување може да „придонесе за спречување на понатамошни злосторства“.

Вејн Џордаш, меѓународен адвокат за човекови права со седиште во Киев и управен партнер на Global Rights Compliance, се согласи дека налозите за Путин и Лвов-Белов најверојатно ќе бидат први од многуте.

„Повеќе ќе дојде во следните неколку месеци. Ова мора да биде некаков предупредувачки истрел“, рече Џордаш.

Обвинителот на МКС Карим Кан започна истрага за воени злосторства во Украина пред повеќе од една година.

Судот во Хаг сѐ уште не објави како има намера да ја спроведе наредбата, бидејќи Москва претходно соопшти дека не ја признава јурисдикцијата на МКС, не е полноправна членка на МКС и нема навика да соработува кога станува збор за меѓународни екстрадиции.

Судот само соопшти дека наредбата е заснована на пријавата поднесена од обвинителот во февруари годинава.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.