Во Кина на бебињата им ставаат кациги оти е модерно да имаат заоблена глава

Сподели со своите пријатели

Во Кина наеднаш стана модерно дека е убаво да се има тркалезна глава, па родителите се почесто купуваат скапи „корективни калапи“ за да ги обликуваат черепите на нивните бебиња.

Loading...

Во Кина во последно време владее вистинска лудост меѓу родителите кои бараат нешто како шлемови за кои веруваат дека може да помогне во обликувањето на черепот на нивните бебиња во идеална, заоблена форма.

Според извештајот „Тенсент њуз“, пренесува „Инсајдер“, трендот на ставање корективни калапи на главите на бебињата започнал овој октомври, а родителите побрзале во продавниците да купат кациги за нивните потомци.

Овие калапи по форма наликуваат на топка за куглање и наводно се наменети за бебиња чии глави се рамни до тилот.

Калапот се става на главата на детето поголемиот дел од денот со верување дека ќе помогне во обликувањето на нивните меки черепи, кои сè уште се развиваат во позаоблена форма според стандардите за убавина кои моментално се вреднуваат во Кина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е на потесниот избор на магазинот Тајм за личност на годината?

 

 

Loading...

Саут Чајна Морнинг Пост објави и репортажа за мајката која на социјалната мрежа објавила искуства за користењето на ова „чудо“ помагало со кое успеала да ја „корегира формата на главата на бебето“.

Под наслов „Го однесов моето бебе на корекција на обликот на главата“, и покрај протестите на семејството, мајката изјавила дека со седуммесечната ќерка отишла во медицинска установа за да направи „опрема за корекција на главата“ адаптирана за неа.

„Мислам дека носењето шлем за обликување на главата е како носење протеза, а тоа е да се овозможи да се исправи некој дел од телото и да се направи поубав“, напишала неименуваната мајка во објавата која потоа била избрана. „Имам рамна глава на задниот дел од главата и знам колку е болно за жените кои се грижат за добриот изглед. „Не сакам моето дете да порасне и да страда цел живот поради овој дел од неговото тело“, изјавила жената.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  80% од луѓето би ги смениле овие работи кај своите партнери! Дали сте меѓу нив?

 

 

Не е познато колку оваа мајка го платила споменатиот калап за главата на нејзината ќерка, но според кинескиот сајт Sohu, ваквите уреди можат да чинат околу 4.300 долари.

Покрај тоа, онлајн породилиштето Таобао, во сопственост на Alibaba, кинеската верзија на Amazon, продава разни помагала за корекција на главата на бебето.

Loading...

Тие се движат од перница за корекција од 20 долари до шлем од 3 долари или душеци за спиење од 15 долари кои го спречуваат бебето да спие на грб и „да добие израсток на задниот дел од главата“.

 

 

Желбата да се има тркалезна глава се прошири и кај корисниците на социјалната мрежа Веибо, кинеската верзија на Твитер, кои почнаа да споделуваат совети и трикови како да се „поздрави со рамна глава“, предлагајќи разни фризури кои ќе создадат илузија на совршено кружен череп.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто облеката не треба да ја сушите на радијатор?

Трендската дебата на кинескиот портал сличен на Редит наречена „Како се создава рамна глава“ покрена околу 32.000 теми во кои се дискутира како да се „поправи“ или сокрие обликот на главата.

„Обликот на вашата глава ја одредува вашата привлечност. Дајте им на вашите деца добар почеток и исправете ги коските на главата додека можете“, напиша еден корисник на Веибо.

Педијатар од Нанџинг наведува дека ваквите шлемови се користат само во болничките третмани доколку постои медицинска причина за нивна употреба и дека родителите треба да се обратат до стручни лица за дијагноза.

Loading...

„Но, бесмислено е да се коригира обликот на главата на бебето заради убавина. Можеби тоа се само родителски фрустрации“, забележува педијатарот.