Во Италија купиле куќа за едно евро, а еве што ги дочекало таму (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Се чинело премногу добро да биде реално – нова куќа и можеби сосема нов живот во едно сончево и мирно село во Италија за цена од само едно евро.

Во изминатата година, бројни градови – од Сицилија на југ до Алпите на север – нудат такво сценарио во надеж дека ќе ги привлечат овие жители да ги „оживеат“ своите заедници.

Loading...

Овие бајковити понуди ги наполнија насловните страни во светот, привлечни за милиони луѓе кои сонуваат да го напуштат метежот и вревата на нов, поедноставен живот.

Иако интересот бил огромен и телефоните не престанале да ѕвонат, дали некој навистина ја купил куќата? И, ако се случи тоа, што потоа? Дали се заглавиле во бирократски потешкотии, претрпеле неочекувани трошоци напишани со мали букви во договорот, наишле на јазични бариери или ја доживеале монотонијата на руралниот живот?

CNN пронашле еден од оние купувачи, т.н. „ граѓани од 1 евро “ кои го направија токму она за што сонуваа голем број од нив.

Морган Гуихот, од францускиот град Нант, е еден од првите купувачи што склучиле договор за купопродажба на куќи во висина од 1 евро во Мусомела, убав мал град длабоко во срцето на Сицилија, каде тесните, антички улици се групираат околу урнатините на градската цитадела.

Куќата која таа и нејзиниот сопруг ја купиле требало да стане нивниот „втор дом“, односно куќа, каде би минувале неколку месеци годишно.

Повеќето договори бараат клиентите да се посветат на реновирање, а Гуихот (27) и нејзиниот сопруг (31) немале време. Сега, близу крајот на нивното реновирање од 50 метри квадратни, тие ги санирале и обоиле ѕидовите, како и подовите.

– Сè што оставивме е бања за реновирање, и бидејќи сме и уметнички типови и претприемачи, најголемиот дел од работата ја сторивме сами. Прекрасно е да се види нашата историска куќа со две спални како повторно оживува, а нејзиниот најголем адут е секако панорамска тераса од 15 квадратни метри “, рече таа.

Тие ќе ја користат резиденцијата на Сицилија, заедно со нивните две малолетни деца, за одмор за време на Божиќ и летните празници.

Loading...

– Кога решивме да инвестираме во втор дом, бевме привлечени од атрактивни поволни цени во Мусомели во споредба со францускиот скап пазар на недвижнини – додава Гјуиот.

– Но, она што нè освои првиот пат кога го посетивме е шармот на местото. Таа е супер убава и мештаните се толку гостопримливи.

Додека парот се навикнал на руралниот живот дома кај Нант, преселувањето во Мусомела ги одвело некаде потивко. Градот е близу до убави дестинации на Сицилија и не е изолиран за разлика од другите села. Тука имате сè што ви треба, продавници, супермаркети.

– Може да водите свеж начин на живот. Едноставно е одлично, и најдобро од сè што немавме непријатни изненадувања. Дури и дома мислевме дека ќе биде во полоша форма. Сите беа пријателски расположени, а девојките кои работеа во агенцијата за недвижнини нè следеа на секој чекор од патот, помагајќи ни во документација и преводот – изјави двојката за Си-Ен-Ен.

Иако се уште се релативно млади, тие планираат да го направат Мусомели кога ќе заминат во пензија. Би им препорачале на сите слична авантура, особено затоа што сè поминало подобро отколку што очекувале.

Иако голем број луѓе се пријавиле за набавка на трошни „ситни“ куќи, многу од нив на крајот купиле малку поскапи, но уредни куќи во подобра состојба.

По долгата турнеја по зградите на Мусомели во висина од 1 евро, белгискиот бизнисмен Патрик Јансен избрал „супериорно“ домување по повисока цена, што сега скоро целосно го реновира. Како и многумина, тој бел привлечен од извештаите во медиумите за ефтини куќи за животот и пресврт во живеењето што таквата набавка ја носи со себе.

– Ќе бидам искрен, не ја купивме куќата за 1 евро. Ни покажаа околу 25 стари згради и градби, а на крајот се определивме за куќа од три спални соби со цена од 10.000 евра, а инвестиравме и повеќе пари за реновирање. Имам пет деца, и за 20 години тие ќе имаат добро место да се соберат и да уживаат со пријателите – вели Јансен.

Засега, неговиот план е да го искористи како дом за одмор каде ќе може да помине до два месеци годишно со семејството, но тој исто така планира да помине голем дел од животот тука кога ќе замине во пензија. Јансен го направил купувањето со долгорочни планови и дал многу фактори, пред се на краткото растојание помеѓу неговиот главен дом во Брисел и Мусомели.

– Сицилија е зад аголот. За само два часа лет од Белгија стигнуваме до аеродромот Катанија. Ова е секако голем плус ако доаѓате од европска земја да поминете викенд овде.

Loading...

Мусомели, во споредба со френетичниот Брисел, го претставува другиот свет.

– Луѓето во Белгија не се опуштаат. Животот е овде полесен, градот е пријатен и околината е волшебна. Совршено е за полнење на батерии и детоксикација. Овој агол на Сицилија е див, чист и зелен, вели тој.

Куќата на Јансен има панорамска тераса со поглед на старите кровови од ќерамиди, прекрасните цркви и тесните улици. Она што најмногу го изненадило е тоа што документацијата се покажала како многу полесна отколку што очекувал, и покрај лошата репутација на Италија.

– Всушност, бев изненаден кога открив дека купувањето и реновирањето на куќа во Сицилија е многу полесно отколку во Белгија.

За некои, привлечноста за купување евтини домови е само бонус на она што, всушност, ги влече во областа – нив.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *