Во Иран десетта ноќ по ред протести

Сподели со своите пријатели

Поради смртта на 22-годишната Махса Амини, која почина откако беше приведена од моралната полиција поради непочитување на правилата за носење хиџаб, протестите во Иран продолжија десетта ноќ по ред.

Loading...

Во протестите низ Иран досега загинаа најмалку 41 лице, вклучително и припадници на безбедносните сили, а демонстрациите продолжија и покрај предупредувањата од судските власти дека учесниците ќе бидат уапсени.

Извори за „Гардијан“ велат дека реалната бројка на загинати за време на протестите е поголема.

Групата „Иран човекови права“ со седиште во Норвешка синоќа соопшти дека во протестите загинале најмалку 57 лица, но дека е тешко да се потврди, бидејќи на интернет се појавуваат информации за жртвите расфрлани низ градовите каде што се одржувале протестите, јави Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Белата куќа бара од републиканците да ги осудат изјавите на Трамп

На видеата се гледа дека во текот на изминатата ноќ во Техеран демонстрантите извикуваа: „Смрт за диктаторот“.

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси вчера изјави дека Иран мора „одлучно да се справи со оние кои ја поткопуваат безбедноста и мирот на земјата“.

Раиси ова го изјави за време на телефонски разговор, во кој изрази сочувство до семејството на припадникот на безбедносните сили кој беше убиен на протест минатата недела.

Раиси рече дека провладините демонстрации во Иран ја покажуваат целосната моќ на Исламската Република, а Ројтерс објави дека провладините демонстранти повикале на егзекуција на луѓето што демонстрираат против режимот откако почина 22-годишна девојка, велат тие. од морална тортура од страна на полицијата.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Силно предупредување“: Северна Кореја истрела неколку артилериски ракети

Амини, девојка од иранската провинција Курдистан, падна во кома и почина откако минатата недела беше уапсена од полицијата за морал во Техеран поради непочитување на правилата за носење хиџаб.