Во британски музеј исчезнаа злато и накит од 15 век п.н.е

Сподели со своите пријатели

Вработен во Британскиот музеј добил отказ откако било откриено дека недостасуваат вредни предмети во форма на мали парчиња кои се користат за истражувачки цели.

Loading...

Станува збор за злато, накит, накит од полускапоцени камења и стакло кои датираат од 15 век п.н.е. до 19 век.

Музејот ќе преземе правни мерки против неименуваниот член на персоналот, а случајот е под истрага и од Командата за економски криминал на Метрополитен полиција.

Независниот преглед ќе го водат поранешниот комесар Сер Најџел Бордман и началникот на полицаецот Луси Д’Орси од британската транспортна полиција, кои ќе дадат препораки за идните безбедносни аранжмани и ќе започнат програма за пронаоѓање на исчезнатите предмети.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Завршена е изградбата на кулата Саграда Фамилија во Барселона

Хартвиг ​​Фишер, директор на Британскиот музеј, смета дека ова е необичен настан.

– Ова е многу необичен инцидент. Знам дека зборувам во име на сите мои колеги кога велам дека заштитата на сите предмети за кои се грижиме многу сериозно ја сфаќаме – рече тој.

Џорџ Озборн, претседател на Британскиот музеј додаде дека управителите на Британскиот музеј биле крајно загрижени кога претходно оваа година дознале дека предметите од колекцијата биле украдени.

– Презедоа решителни чекори за решавање на ситуацијата со соработка со целиот тим што работи во рамките на музејот – рече тој.

Loading...