18.04.2019 11:36

Во брадата има повеќе бактерии отколку во крзното на вашето куче


Мажите во своите бради имаат доста бактерии кои можат да бидат и опасни по здравјето.

Можеби траело „цела вечност“ брадата да ви постигне одредена должина и да ја обликувате онака како што сакате, но што ако дознаете дека во не аима повеќе бактерии отколку во крзното на вашето куче?

loading...

За потребите на истражувањето кое довело дов аков заклучок, биле земени примероци од брада на 18 мажи и крзно на 30 кучиња, а потоа биле споредени резултатите.

– Научниците пронајдоа многу повеќе бактерии во брадата на мажите отколку во крзното на кучињата. Врз основа на овие резултати, кучињата се сметаат за почисти во споредба со брадите на мажите, вели проф. Андреас Гатзајт. До 76 години, пронајден е голем број бактерии. Во според со тоа, кај 23 од 30 кучиња пронајдено е високо ниво бактерии, а кај останатите седум умернео ниво, поради што кучињата практично се почисти од брадите.

Научниците истакнуваат дека кај седум мажи биле пронајдени бактерии кои претставуваат закана врз здравјето на човекот.

– Мислам дека во секакви непријатни работи може да се најде ако земете примероци од човечка коса или рака. Не верувам дека брадите сами по себе се нехигиенски, смета основачот на Beard Liberation Front, Кит Флет.

Фото: Пиксабеј


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments