Во бомбашки напад убиен командант на пакистанските талибанци

Сподели со своите пријатели

Врвен командант на пакистанските талибанци кој стои зад некои од најсмртоносните напади во последниве години е убиен во бомбашки напад во Авганистан, нанесувајќи им голем удар на исламистичките милитанти.

Loading...

Абдул Вали Моманд, познат и по псевдонимот Омар Калид Хорасани, беше баран од американскиот Стејт департмент и беше понудена награда до 3 милиони долари за информации за неговото место на живеење.

Тој беше убиен во своето возило во напад со бомба покрај пат во авганистанската провинција Пактика, на границата со Пакистан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес во Иран, најмалку 276 повредени

Пакистанските талибанци ја потврдија смртта во понеделникот и рекоа дека групата наскоро ќе издаде подолга изјава за убиството.

Најмалку уште двајца команданти беа убиени во бомбардирањето во неделата, една недела откако американски напад со беспилотно летало во Кабул го уби лидерот на Ал Каеда, Ајман ал Завахири.

Се верува дека Хорасани бил близок со основачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен и Ал Завахири, но сè уште не е познато дали има врска меѓу нападот со беспилотно летало и бомбардирањето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На Судан му се заканува национална катастрофа поради поплави

Хорасани во еден момент се отцепи од Техрик-е-Талибан Пакистан (ТТП), чадор-организацијата на неколку исламистички групи, и основаше своја група, Џамаат ул Арар.

Неговата група изврши некои од најсмртоносните напади во Пакистан, вклучително и бомбашкиот напад во источниот град Лахоре во 2016 година, во кој загинаа најмалку 75 лица од малцинската христијанска заедница на Велигден.

Loading...

Корасани подоцна го распушти Џемаат ул Арар и повторно се приклучи на ТТП во обид повторно да обедини неколку отуѓени групи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познати добитниците на Нобелова награда за хемија

Американскиот Стејт департмент го опиша како поранешен новинар и поет кој студирал во неколку медреси во Пакистан.

Во изминатите два месеци, имаше кревко примирје меѓу Исламабад и ТТП додека се водат мировни преговори, со посредство на мрежата Хакани, фракција на авганистанските талибанци.

ТТП уби близу 80.000 Пакистанци во речиси две децении насилство.