Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на коронавирус

Сподели со своите пријатели

Во последните 24 часа во БиХ, детектирани се 1.555 лица позитивни на коронавирус од вкупно направени 3.158 биле тестирани, што значи дека секое второ лице е заразено. Во последното деноноќие пријавени се и 21 смртен случај.

Loading...

Тоа е најголем број на новозаразени за еден ден досега, пренесува порталот Кликс.

Бројот на новоинфицирани е двојно зголемен во споредба со претходниот ден, кога беа регистрирани 703 позитивни случаи.

Од вкупниот број нови потврдени случаи, во Федерацијата БиХ, се регистрирани 909 лица од 1.720 тестирани примероци и 15 смртни случаи. Во Република Српска има 625 позитивни случаи и петмина починати. Во РС за 24 часа се тестирани 1.417 лица.

Сања Костовска


Leave a Reply