Во американскиот привремен буџет нема место ниту за Украина, ниту за Израел

Сподели со своите пријатели

Американскиот Сенат усвои план за продолжување на финансирањето на федералната влада на земјата без помош за Израел и Украина, кој беше одобрен од Претставничкиот дом на 14 ноември.

Loading...

Предлог-законот за привремено продолжување на финансирањето на федералната влада сега оди на масата на американскиот претседател Џозеф Бајден, кој се очекува да го потпише.

Иницијативата предвидува продолжување на финансирањето на работата на одредени владини програми и ресори, вклучително и оние кои се занимаваат со прашања од земјоделството, енергетиката, воената градба и транспортот до 19 јануари 2024 година.

Беше предложено финансирањето на работата на другите сектори и програми да се продолжи до 02.02.2024 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел вели дека размерот двајца убиени цивили за еден милитант е добра

Нацрт-законот не предвидува средства за давање поддршка на Израел и Украина.

Бајден, кој моментално присуствува на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (APES) во Сан Франциско, Калифорнија, има рок до 18 ноември да го потпише документот, пренесува Спутник.