Во Албанија пристигна брод со 6.000 тони украинско жито

Сподели со своите пријатели

Брод со 6.000 тони жито од Украина пристигна денеска во пристаништето Драч, на јадранскиот брег на Албанија, објави „Албаниан дејли њуз“.

Loading...

Бродот „Јаохар Раним“ со околу 6.000 тони украинско жито пристигна во средата околу 08:37 часот на пристаништето во Драч, се наведува во извештајот.

Како што е наведено, товарењето на бродот било завршено на 28 јули.

Тоа е првиот брод што ја минува оваа рута од почетокот на војната меѓу Русија и Украина на 24 февруари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рамзан Кадиров: Нашите борци не промашуваат (ВИДЕО)

Со посредство на Турција и Обединетите нации, на 22 јули во Истанбул, Украина и Русија потпишаа договор за обновување на украинската испорака на жито од пристаништата на Црното Море.

Согласно договорот формиран е координативен центар кој ќе врши заеднички контроли на влезовите и излезите на пристаништето, обезбедувајќи ја безбедноста на рутите.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.