Внукот на чеченскиот лидер стана шеф на руската подружница на Данон

Сподели со своите пријатели

Внукот на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров е именуван за нов шеф на руската филијала на Данон, откако Кремљ ѝ нареди на државата привремена контрола врз работењето на францускиот производител на јогурт во Русија.

Loading...

Од руската инвазија на Украина во 2022 година, многу западни компании ја напуштија Русија, а некои средства паднаа под државно управување.

Со декрет потпишан од претседателот Владимир Путин во неделата, руската влада привремено го презема управувањето со подружницата на францускиот производител на јогурт Данон и уделот на данската компанија за производство на пиво Карлсберг во домашната пиварница.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Колку руски војници загинале од почетокот на војната во Украина?

Јакуб Закриев (32), заменик-премиер на Чеченија и чеченски министер за земјоделство, во вторникот ја презеде функцијата извршен директор на Данон Русија, според базата на податоци SPARK на Интерфакс со документи на компанијата во Русија.

„Изборот на него за генерален директор на Данон Русија покажува дека претставниците на тимот на чеченскиот претседател и рускиот херој Рамзан Ахматович Кадиров се талентирани и успешни менаџери“, Ахмед Дудаев, чеченскиот министер за национална политика, надворешни односи и информации, објави на Telegram.

Кадиров, близок соработник на Путин, на социјалните мрежи го нарече Закриев негов „драг внук“.