Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

Сподели со своите пријатели

Новата политика, за која гласаа осум членови на одборот наспроти тројца против, ја овластува полицијата да користи роботи со оружје.

Loading...

Властите на Сан Франциско одобрија употреба на роботи со потенцијално смртоносни способности од страна на полицијата на градот по жестока дебата на одборот, објавија локалните медиуми и официјални лица, јавува Anadolu Agency (AA).

„Сан Франциско хроникл“ објави дека по сослушувањето на Одборот на супервизори што резултираше со осум гласа „за“ и три „против“, полицијата во вторникот беше овластена да користи роботи за отстранување и извидување бомби.

Еден од членовите на одборот, Рафаел Манделман, потврди дека одборот донел уредба со која се одобрува политика „која го регулира финансирањето, стекнувањето и употребата на одредена технологија“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Маските во Јужна Кореја задолжителни само во јавниот транспорт и здравството

„Ова вклучува седум роботи дизајнирани да неутрализираат бомби и да обезбедуваат видео извидување“, рече Манделман на Твитер.

Хилари Ронен, Дин Престон и Шаман Волтон беа против, а Ронен рече дека е штета што само тројца луѓе „гласаа против вооружување роботи“.

Дин Престон откри дека е вознемирувачка способноста на полициската управа во Сан Франциско да користи роботи за убивање луѓе.

Манделман истакна дека според оваа политика, градската полиција е „овластена да ги користи овие роботи за извршување на смртоносна сила во екстремно ограничени ситуации каде што ризикот од загуба на животи на граѓаните или полицајците е неизбежен и ја надминува секоја друга достапна опција на сила“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Трамп: Бајден нѐ доведе до работ на Трета светска војна

Иако ниту еден од роботите не е вооружен и полицијата не планира да ги вооружува, Манделман рече дека во некои ситуации, како терористички напади или масовни престрелки, полицијата може да користи роботи со оружје.

Тој додаде дека полицијата во Сан Франциско користи роботи од 2010 година, а до сега тие никогаш не биле употребени за употреба на смртоносна сила.

„Забележан е само еден случај кога робот за спроведување на законот бил користен за да убие некого, во 2016 година кога полицијата во Далас употребила робот за да убие снајперист кој уби пет полицајци“, рече тој.

Одборот на супервизори е законодавна гранка на градот и округот Сан Франциско и се состои од 11 членови бидејќи секој член е избран на непартиска основа од областа во која живеат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Западен Брег: Израелската армија уби Палестинец во Хеброн