ВИСТИНСКИ ЛУКСУЗ: Ова е автомобилот што Путин му го подари на Ким Џонг Ун (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин му подари автомобил на својот севернокорејски колега Ким Џонг-ун, објавија во вторникот севернокорејските државни медиуми.

Loading...

Тоа е уште еден знак за затоплување на односите меѓу двете земји, што предизвика загриженост во светот.

Автомобил од руско производство за лична употреба на Ким беше испорачан во неделата од руска делегација, објави Корејската централна новинска агенција (КЦНА).

Сестрата на Ким и висок функционер во Пјонгјанг, Ким Јо Јонг, му се заблагодари на Путин во име на нејзиниот брат и рече дека „подарокот служи како јасна демонстрација на посебните лични односи меѓу врвните лидери на Северна Кореја и Русија“.

 

 

Искуство повеќе од еден век

Сепак, каков автомобил подари Путин? Очигледно, тоа е моделот Aurus Senat, произведен од компанијата Aurus Motors, основана во 2018 година, но тесно поврзана со државниот автомобилски институт NAMI, кој развива возила повеќе од еден век.

Loading...

Во 2013 година, НАМИ започна со развој на нов руски претседателски државен автомобил, кој требаше да го замени тогаш сегашниот Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard, а во 2018 година овие возила беа претставени во линијата Aurus Kortezh.

Тука спаѓаат седанот и лимузината Сенат, караванот на Арсенал и теренецот Комендант.

 

 

Основна цена 300 илјади долари

На 19 февруари 2019 година, руското Министерство за индустрија и трговија објави дека Tawazun Holding, со седиште во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати, ќе инвестира во 36% од акциите.

Цивилната верзија на Сенатот е произведена од заедничко вложување помеѓу НАМИ и ЛиАЗ.

Малопродажната цена првично беше 10 милиони рубљи (160.000 долари), но во 2021 година, уште пред првите испораки, таа беше зголемена на дури 20 милиони рубљи, односно 300.000 долари.

Loading...

Сепак, автомобилот што му беше подарен на севернокорејскиот моќник е секако многу поскап од тоа и поради многу причини.

Имено, тој секако е блиндиран (поверојатно со нивоа од VR 8 или VR10), што може да ја удвои цената на самиот автомобил, а за нивото на опрема одговорна за удобноста нема потреба да се зборува.

 

 

Моторот е развиен од Porsche

Автомобилот е долг 6 метри и 62 сантиметри, широк повеќе од два метри, а масата на возилото мора да биде огромна поради оклопните додатоци. Некои претпоставки велат 6 тони.

Лимузината е придвижувана од мотор чиј развој ги вклучи Порше и Бош. Станува збор за 4,4-литарски V8 мотор со два турбополначи кој развива 598 КС.

Интересно е тоа што се работи за хибридно возило кое има и електромотор од 63 КС.

Loading...

Моќта се пренесува на задните тркала со деветстепен автоматски менувач, специјално развиен за овој автомобил.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.