Вежби за лице без брчки: Почнете на време да практикувате Face Gym…

Сподели со своите пријатели

Лицето е најизложениот дел од нашето тело – тоа е како мапа на чија површина може да се прочитаат нашите години и многу други информации за нас. Сите ние сакаме стареење без брчки и еве го решението: вежби за лице без брчки или теретана за лице.

Loading...

Исто така, емоциите најпрво се забележуваат на лицето: радост, лутина, тага и страв … Но, исто така, незадоволство поради неуспех, а особено последиците од ригорозната диета. Сето ова остава повеќе или помалку длабоки траги на кожата. Со возраста, мускулите на лицето и вратот се издолжуваат и релаксираат, а тонот на кожата се намалува. Предлагаме да започнете програма за вежби за мускули на лицето, т.н. Face Gym, која е ефикасна како превенција, но служи и за „фиксирање“ на веќе формираните брчки – за младешки и здрав изглед. Гимнастиката за мускулите на лицето се заснова на едноставни движења на извртување и свиткување на носот, усните и јаболчниците, кои им даваат тон на длабоките слоеви на епидермисот.

 

 

Вежби за лице без брчки Теретана за лице

Често се случува, особено по диета, болест и воопшто нагло слабеење, лицето и вратот да изгледаат уморно и безживотно. Со вежби за лице, ќе го зачувате мускулниот тонус на лицето и ќе го одложите стареењето. Навикнете се да вежбате вежби за вежбање на лице секое утро веднаш штом ќе се разбудите. Застанете пред огледало: на овој начин подобро ќе ги контролирате движењата на лицето, и ќе се навикнете да ги следите промените што ќе се манифестираат на вашето лице од ден на ден. По една недела гимнастика – ќе видите дека вашата кожа ќе има подобар тонус и компактност.

 

Loading...

 

Face Gym во десет чекори

1. За вратот. Застанете пред огледало. Држете ја главата во стабилна положба и свиткајте ги аглите на усните надолу. Направете пет сета од по осум движења.

2. За брадата. Спуштете и подигнете ја брадата колку што можете. Повторете го ова движење десет пати.

3. За нос и усни. Кажете долго О како да пеете, држејќи го вашиот глас пет секунди. Повторете го ова пет пати.

4. За усните. Главата е исправена, во стабилна положба. Стиснете ги усните и турнете ги напред, како да сакате да бакнувате некого. Повторете го ова осум пати.

5. За да се избегне формирање на брчки под носот. Со стегнати заби и усни, поместете ги усните надолу, нагоре, надесно и лево. Повторете ја вежбата една минута.

Loading...

 

 

6. Да се ​​подигнат образите. Полека, но силно зевајте отворајќи ја устата што е можно повеќе. Повторете го ова пет пати.

7. За очи и очни капаци. Трепкајте дваесетина пати. Направете два сета движења, сметајќи до 20 секој пат.

8. Против брчки околу очите. Затворете ги и отворете ги очите десет пати, сметајќи до десет . Направете вкупно два сета движења.

9. За челото. Имитирајте наизменично мрзливи и задоволни изрази на лицето. Повторете ги двата израза наизменично пет пати.

10. И, конечно,… опуштете се! Затворете ги очите и дишете длабоко, релаксирајте ги сите мускули на лицето околу една минута.

Loading...

На крајот од вежбата, следи масажа

По гимнастика, нанесете слој од масло од шипинка на лицето и вратот, што ја зајакнува и ревитализира кожата. Кога ќе ги подмачкате лицето и вратот со масло, ставете ги рацете во форма на крило на пеперутка на коренот на вратот и повлечете ги малку нагоре, за да се лизгаат преку брадата и остатокот од лицето.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *