Величенствен пречек на војниците на Асад во Африн (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Голем број жители на Африн во провинцијата Алепо се собраа на главниот плоштад за да изразат поддршка на Сириските национални одбранбени сили (NDF).

Народот во Африн го поздрави доаѓањето на NDF во тој курдски град. Собраните дале поддршка на силите на Асад да се спротивстават на турската агресивна политика кон тој регион на Сирија.

Локалните жители ја потврдиле својата приврзаност на идејата за единствено на Сирија скандирајќи пароли со поддршка на сириските власи и претседателот Асад.

 

Loading...

 

Собраните нагласиле дека Африн и неговата околина се неоткинлив дел од Сирија и дека нема да дозволат на Ердоган да ја сквернави нивната земја.

Потсетуваме дека сирискиот претседател Башар ал Асад рече дека Сирија нема да биде слободна додека сириската војска не влезе во сите делови на Сирија.


Leave a Reply