Ватикан: За преговорите во Украина, прво мора да престане руската агресија

Сподели со своите пријатели

Првиот услов за какви било преговори за ставање крај на војната во Украина е Русија да престане со својата агресија, изјави во вторникот вториот човек на Ватикан.

Loading...

Украинското Министерство за надворешни работи во понеделникот го повика папскиот нунциј за да го изрази своето „разочарување“ од изјавите на папата Франциско дека Украина треба „да ја покаже храброста на белото знаме“ и да започне преговори со Русија за ставање крај на двегодишната војна.

Кардиналот Пјетро Паролин, државен секретар на Светата столица, за весникот „Кориере дела сера“ изјави дека Ватикан е за прекин на огнот и дека „агресорот е тој кој прв треба да престане да пука“.

Изјавата на Франциско од интервјуто објавено во саботата предизвика различни реакции кај НАТО и Москва.

Кремљ оцени дека повикот на папата за прекин на војната е „целосно разбирлив“, а шефот на НАТО порача дека сега не е време да се зборува за „предавање“.

Обидувајќи се да ја смири ситуацијата и да ги разјасни коментарите на Францис, Паролин рече дека Папата сака да „создаде услови за дипломатско решение во потрага по фер и траен мир“.

За да се постигне ова, „очигледно“ е дека двете страни мора да седнат на преговарачка маса и дека првиот услов е „запирање на агресијата“, рече Паролин.

Јасно наведувајќи дека ја смета Русија за агресор, Паролин додаде дека „војната против Украина не е резултат на природна катастрофа“, туку човечки избор.

Loading...

Истата човечка волја што ја предизвика таа трагедија има способност и одговорност да ја спречи и да го отвори патот за дипломатско решение“, рече Паролин.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата ги отфрли коментарите на папата, иако тој не го спомна директно.

Тој рече дека далечните религиозни личности не треба да се вклучуваат во „виртуелно посредување меѓу некој што сака да живее и некој што сака да уништи“.

Мировниот план на Зеленски бара повлекување на руските трупи и враќање на границите на Украина од 1991. Москва вели дека не може да води никакви разговори под такви услови.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во неделата изјави дека Киев никогаш нема да капитулира и дека силна личност во секој спор „стои на страната на доброто, не обидувајќи се да ги стави на исто ниво и да го нарече „преговори““.

Нашето знаме е жолто-сино“, напиша Кулеба, мислејќи на украинското национално знаме. „Ова е знамето со кое живееме, умираме и победуваме. Никогаш нема да подигнеме друго знаме.“

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во понеделникот изјави дека не се согласува со изјавите на папата Франциско, туку дека на Киев му е потребна воена помош.

„Доколку сакаме долгорочно мировно решение со преговори, начинот да го постигнеме е со воена поддршка на Украина“, рече Столтенберг.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.