Вандализмот во пораст на историските локалитети во Британија

Сподели со своите пријатели

Кражбата на вредно културно наследство и предмети од опортунистички криминалци и организирани криминални групи најверојатно ќе продолжи да расте во согласност со влијанието на инфлацијата врз цената на стоките, се вели во најновиот извештај на државната агенција на Обединетото Кралство Историска Англија и началниците на националната полиција.

Loading...

Во документот се наведува дека подметнување пожар, вандализам, графити и други облици на антисоцијално однесување претставуваат значајна закана за културното наследство на Велика Британија, пишува Гардијан.

Извештајот препорачува дека е потребна подобра анализа на криминалот бидејќи во моментов не постои стандардизиран систем низ полицијата, што ја ограничува нивната способност да ги разбере и да се бори против нив.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Европските берзи во пораст: Скокна златото, нафтата под 90 долари за барел

Истражувањето спроведено во текот на три години од 2020 година покажа дека кражбата на историски камења од културни објекти и локации се зголемила за девет проценти во 2022 година.

Еден вид камен популарен по својата боја и издржливост, „Јоркстон“ често е мета на крадци кои го кинат од ѕидовите или подот на историските згради.

„Скршителите беа многу организирани, маскирани во јакни со висока видливост за да изгледаат како работници“, се вели во извештајот за неодамнешниот случај во кој тројца крадци го украле „Јоркстон“ од осум цркви во Чешир и Ланкашир.

Во извештајот се посочува дека заканата од кражба на метални покриви од историските цркви, особено оловните, е зголемена за 41 отсто од воведувањето на карантинот за време на пандемијата на коронавирус, пренесува Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО СИДНЕЈ: Свештеник нападнат со нож среде проповед (ВИДЕО)

Двајца крадци беа осудени на вкупно 10 години затвор во 2023 година за нанесување штета од 1,25 милиони фунти на 40 цркви.

Loading...

„Неверојатно е тажно и болно што толку малку луѓе ги третираат таквите скапоцени работи со толкав презир“, рече извршниот директор на Historic England, Данкан Вилсон.