Вакцинираните со Спутник ќе може да влезат во Австралија

Сподели со своите пријатели

Австралиското Министерство за внатрешни работи дозволи влез во земјата на странски државјани кои биле вакцинирани со руската вакцина „Спутник В“ против коронавирусот, се вели во информацијата објавена на веб-страницата на тоа министерство.

Loading...

Одлуката за признавање на таа вакцина, која ја разви рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, е донесена врз основа на одлуката на австралискиот фармацевтски регулатор од 17 јануари, пренесува руската агенција ТАСС.

„Вие се сметате за целосно вакцинирани за патување во Австралија и од Австралија ако сте примиле терапија со вакцина одобрена или признаена од Управата за терапевтски производи (TGA)“, се вели на веб-страницата на Министерството, додавајќи дека Спутник В е вклучена во одобрените и признаени вакцини.