Вагнер регрутира преку нереални огласи, погледнете колку пари нудат и што ветуваат

Сподели со своите пријатели

Соочени со зголемени загуби во Украина, руските платеници ги користат американските социјални медиуми за да регрутираат нови регрути.

Loading...

Руската паравоена група Вагнер користела Твитер и Фејсбук за да регрутира медицински лица, оператори со дронови, па дури и психолози за да помогнат во борбените операции, пред се за Украина, покажа ексклузивната истрага.

Огласите за работа за Вагнер, кој има платеници кои дејствуваат во неколку земји, достигнаа речиси 120.000 прегледи на две платформи за социјални медиуми во изминатите десет месеци, откри британската истражувачка група Logically, пишува Politico.

Шеесет објави на десетици јазици – вклучувајќи француски, виетнамски и шпански – споделија информации за борбените, ИТ, транспортните и медицинските позиции што наводно ги имал Вагнер.

Вклучувале и телефонски броеви за контакт, сметки на Телеграм и месечна плата од 2.800 евра со бенефиции вклучувајќи здравствена заштита.

Не е познато каков успех имаа кампањите за регрутирање.

Сепак, поттикнувањето насилство и промовирањето руски напади врз Украина е кршење на условите на Фејсбук и Твитер кои забрануваат таков материјал.

Посебна анализа на западните владини претставници, споделена од Политико, потврди дека најмалку два телефонски броеви вклучени во овие објави на социјалните мрежи се директно поврзани со Вагнер или со руското разузнавање.

Loading...

„Тоа се пропагандни филмови во комбинација со телефонски броеви за да можете директно да контактирате со претставниците на групата Вагнер“, рече Кајл Валтер, шеф на истражувачката група на Logically.

„Групата Вагнер ја означивме како опасна организација, што значи дека не може да биде присутна на нашите платформи“, рече портпаролот на Мета.

Тие додадоа дека компанијата исто така ја отстранува содржината што го фали или поддржува Вагнер, вклучително и објавите насочени кон регрутирање.

Една објава на француски се пофали дека вработените во Вагнер добиваат „платено слободно време, здравствена заштита, добро платени работни места и можност да работат низ целиот свет“. Се огласуваше плата од 240.000 рубљи (2.765 евра) и добар бонус за резултати.

Друга објава на Фејсбук на француски јазик промовираше „животно осигурување“ и работа за „тим фокусиран на ефикасност и победа“.

„Евгениј Пригожин директно од Бахмут, поканува волонтери од 22 до 55 години да работат во ПМЦ Вагнер! прочитајте дел од твитот на индонезиски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.