Вагнер – Путиновата „армија на духови“

Сподели со своите пријатели

Со оглед на тоа што Русија забележа неколку порази на фронтовите во Украина и генерално слабо напредува кон остварување на претходно поставените цели, армијата на Путин прибегнува кон драстични мерки.

Loading...

Еден од нив е се почестиот ангажман на паравоената формација Вагнер, која ја нарекуваат различни имиња, од „војската на духови на Путин“ до „најмените убијци“.

Можеби најбруталниот опис на Вагнер доаѓа од амбасадорот на Украина во Австралија, Васил Мирошниченко.

„Вагнер може да се смета за гангстерски договорни убијци на мафијашката држава на Путин“.

Деновиве, малку ентитети ќе предизвикаат таков остар одговор од Украинците како што е групата Вагнер – руска платеничка група која прави работи што дури ни руските специјални сили нема да ги направат.

Тие се сметаат за најнемилосрдните платеници во светот. И додека руската конвенционална армија се повлекуваше под притисок на помотивираната украинска војска, Кремљ ја ангажираше групата Вагнер да се обиде да ја промени плимата.

Така, озлогласените Вагнерци дојдоа во центарот на светското внимание поради битката за Соледар за која тврдат дека ја добиле, но Украина сѐ уште не ги потврдила овие тврдења.

Нема повеќе тајни

Групата Вагнер е креација на Евгениј Пригожин, руски олигарх близок до Владимир Путин, кој во 2000-тите беше познат како „Готвач на Путин“.

Loading...

Долги години Путин не сакаше да го признае постоењето на Вагнер, па дури ни да го каже името на оваа паравоена формација.

Во последниве години, сепак, тој почна да зборува за нив, признавајќи нешто што руските аналитичари знаеле.

Слично на тоа, од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари, Пригожин стана поотворен за групата – дури и посетуваше затвори во Русија за да регрутира криминалци за да му се придружат на Вагнер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Америка планира да воведе царини од 200 отсто за рускиот алуминиум

Оваа недела, Би-Би-Си ги цитираше британските официјални лица дека бројот на борци Вагнер во Украина се зголемил од околу 1.000 во февруари на 20.000, како знак на зголеменото потпирање на Русија од платеничката група.

Додека руската конвенционална армија се бори со поодлучна, подобро мотивирана и опремена украинска армија, Русија се повеќе се потпира на мрачните вештини на Вагнеровата група – група што ја користеше режимот на Путин за да изврши злосторства и воени злосторства.

Групата Вагнер е ангажирана од различни партии во Централна Африка, Либија и Сирија да врши работи што конвенционалните армии или не можат или не сакаат.

Иако овие договори биле финансиски, Украина е поинаков договор за нив.

Не само што заработуваат, туку и напорите се во согласност со очајот на Москва за успех на бојното поле.

Loading...

Трите погрешни чекори на Путин

Сега е јасно дека Владимир Путин очекуваше Киев да падне во рок од неколку дена кога во јануари собра околу 100.000 руски војници на источната граница на Украина.

Путин не сметаше на три работи: дека Украинците ќе бидат извонредни борци; дека Западот брзо ќе застане зад Украина и, можеби најважно, дека Володимир Зеленски ќе се етаблира како лидер кој обединува и инспирира.

Колку повеќе руската конвенционална армија беше принудена да се повлече под притисок на украинските сили, толку попопуларната беше групата Вагнер.

Заедно со некои други руски платенички групи – наведени во руските медиуми не како платеници, туку како приватни воени компании (ПМЦ) – медиумите под контрола на Кремљ се обидуваат да ги глорифицираат овие групи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Агресијата против Украина предизвика најголемо движење на бегалци од Втората светска војна

Сето ова се случи и покрај фактот што, технички, приватните воени компании се нелегални во Русија.

Радиото France Internationale на 9 декември објави дека руската медиумска група RT објавила 26-минутен документарен филм со наслов PMC Wagner – Договор со татковината, кој ги велича Вагнеровите „воини“.

Во него се наведува дека Пригожин добива на тежина во руските медиуми и дека „имиџот на благородни платеници-патриоти е неопходен за властите да вовлечат се повеќе луѓе во машинеријата“.

„Подобро од топовско месо, но веројатно не многу“

Васил Мирошниченко вели дека групата на Вагнер ѝ дава на администрацијата на Путин веродостојно негирање, вклучително и во контекст на воени злосторства, како што е намерното уништување на болници и училишта.

Loading...

„Вагнер формално е надвор од ланецот на команда на руската армија. Ова е намерен маневар што му дозволува на Вагнер да преземе незаконски и злонамерни дејства“, вели тој.

Иан Парметар, научен соработник на Австралискиот национален универзитет и поранешен советник во австралиската амбасада во Москва, вели дека Вагнер бил користен во Донбас во 2014 година и во Сирија во 2015 година.

„Платениците на Вагнер вклучуваат и некои поранешни членови на Спецназ, но тие имаат карактеристики што ги разликуваат од Спецназ. Тие првпат беа распоредени во Донбас во 2014 година, во време кога Русија сакаше да води тајна војна, затапувајќи ја меѓународната критика за кршењето на украинскиот суверенитет и криејќи ги руските жртви од руската јавност“, вели тој и додава:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ започна борба против руската и кинеската дезинформација

„Една проценка на Украина е дека можеби една третина од платениците не зборувале руски, што би значело дека помалку торби со тела ќе се вратат во Русија. Слично во Сирија, иако главната руска интервенција во 2015 година беше преку воздушна моќ, платениците на Вагнер беа вметнати во копнените офанзиви од Сирија, Иран и Хезболах и да дејствуваат како набљудувачи и цели за руските воздушни напади и поморскиот артилериски оган од сирискиот брег“.

Парметар вели дека другиот главен фактор што го разликува Вагнер од Спетназ е тоа што Пригожин сака Вагнер да биде претпријатие за правење пари, кое ќе врши „валкана работа за несоодветните режими како оние во Сирија, Либија и разни африкански земји во субсахара“.

Тој вели дека групацијата Вагнер има свој објект за обука во близина на Краснодар, но нејзините оперативци не се толку добро обучени како Спецназ.

Loading...

„Извештаите дека Пригожин регрутира од затвор укажуваат на понизок фонд на таленти отколку што би било прифатливо за влез во Спетназ. Дебаклот што го претрпе групата Вагнер во близина на Деир ал-Зор на 7-8 февруари 2018 година, кога се сретнаа со силите против Асад обучени од САД, покажува дека тие не се ни приближно на задоволително ниво на борба“.

Парметар вели дека неодамнешните извештаи за борбите околу Бахмут покажуваат дека платениците на Вагнер биле „подобри од топовско месо, но веројатно не многу подобри“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.