Утрински навики што можат да ви го расипат денот

Сподели со своите пријатели

Ако по утрото се познава денот, тогаш обидете се да избегнете некои не многу добри утрински навики што можат да ви го расипат остатокот од денот.

Loading...

Одложување на станувањето

Уште само 10 минути сон и ќе бидам како нов, понекогаш едноставно не функционира. Речиси половина од луѓето ја имаат оваа навика да останат во кревет уште една минута.

Сите љубители на опцијата „snooze“ секогаш кога ќе дремнат „три минути“ дополнително го исцрпуваат организмот, со секој следен аларм се потешко станува. Подобра опција е да си легнете 15 минути порано навечер.

Проверка на социјалните мрежи

Не е неопходно наутро веднаш да се знае кој што јадел, каде патувал или која серија ја гледа. Експертите велат дека на овој начин дозволувате некој друг да ги насочува вашите мисли и чувства.

Можеби е подобро да одвоите малку време за себе наутро, да земете неколку длабоки вдишувања, да се истегнете и да се поздравите со некој околу вас.

 

 

Loading...

Шеќер

Многу луѓе не можат да замислат да го започнат денот без шеќер во каква било форма, мислејќи дека ќе имаат повеќе енергија. Експертите велат дека ефектот на шеќерот е всушност спротивен, ве прави поспани.

Панкреасот го произведува хормонот инсулин, кој зема шеќер од храната и го испраќа до клетките за да им даде енергија. Кога јадеме нешто многу слатко, се ослободува голема количина на инсулин.

Затоа, по излив на енергија, брзо се чувствуваме исцрпени. Една неодамнешна студија во Кембриџ докажа дека спиеме на шеќер. Не мора нужно да го исфрлиме шеќерот од исхраната, но обидете се да се движите повеќе по порција шеќер, на пример.

Прескокнување на утринската нега

Доста луѓе тргнуваат во нов работен ден со заматен поглед. Утринското перење не е корисно само за убавина, туку и ќе ве разбуди.

Ако наутро се држите подалеку од вода, поголема е веројатноста да имате мртви клетки од кожата на лицето на лицето, кои паднале на вашата перница за време на спиењето.

Користете или обична млака вода или благи производи кои нема да ја исушат кожата, па дури потоа нанесете дневна крема и шминка.

 

Loading...

 

Занемарување на менталната состојба

Утрата понекогаш може да биде стресно, особено ако се будите уморни. Треба да им помогнеме на децата да се подготват за училиште, да размислат за илјада и една обврски.

Иако, како што вели народот, „утрото е попаметно од вечерта“, експертите велат дека наутро избегнувате ненадејни одлуки.

Не се впуштајте во негативни мисли веднаш штом ќе станете, пуштете ја вашата омилена песна наместо да се жалите и прочитајте некоја мудрост или шега наместо црна хроника и знајте да не кажете напразно дека „позитивниот став е како совршена чаша кафе – не го започнувајте денот без него“.