Уште една технолошка компанија се приклучува на масовните отпуштања

Сподели со своите пријатели

Поради лошите економски услови, изненадувачки број технолошки компании продолжуваат масовно да отпуштаат.

Loading...

Google речиси предаде 12.000 отпуштања, наведувајќи ги неочекуваните проблеми во пресрет на пандемијата на КОВИД, кога повеќето технолошки компании забрзано пораснаа.

Покрај тоа, Microsoft планира да отпушти повеќе од 10.000 свои инженери, што не ни дава голема верба во наредниот период, а засега само Apple не покажува намера да го намали бројот на своите вработени.

Следната компанија од серијата која носи лоши вести за своите вработени е Spotify, пренесува BBC.

Од 10.000 моментално вработени, 6% ќе бидат отпуштени со цел да се подобри ефикасноста на платформата, како и на компанијата.

Сопственикот на компанијата, Даниел Ек, на својот блог изјави дека е премногу амбициозен во инвестирањето во проширување на неговата компанија, пред да се зголемат приходите.

Spotify работи од година во година без профит, иако е една од најпопуларните платформи за слушање музика онлајн.

Ек додаде дека ја презема целосната одговорност за одлуките што ги донел што доведоа до оваа ситуација.

Loading...

Веруваме дека по оваа изјава на работниците ќе им биде многу полесно.

Избрзани инвестиции

Спотифај, кој лани имаше околу 9.800 вработени со полно работно време, соопшти дека очекува дополнителен трошок од најмалку 35 милиони евра за отпремнини на работниците.

Оперативните трошоци на фирмата се зголемија двојно побрзо од приходите минатата година, кога компанијата со седиште во Стокхолм инвестираше многу во својот бизнис со подкаст.

Бизнис моделот на Spotify е дизајниран така што компанијата најмногу заработува од нејзината премиум претплата, која сочинува околу 85% од вкупниот приход, додека остатокот доаѓа од рекламирање на платформата.

Spotify во октомври рече дека ќе го забави вработувањето до крајот на 2022 година и до 2023 година.

Најавата на компанијата за отпуштања доаѓа во време кога технолошките компании се соочуваат со економски проблеми по две години агресивен раст на вработувањата.

Компанијата Амазон на почетокот на годината објави дека планира да отпушти повеќе од 18.000 вработени, а Мета дури 13% од целата работна сила, односно околу 11.000 луѓе, што го зголемува бројот на отпуштања во технолошките компании секој ден, што сега надминува 70.000.