Уште еден брод со жито отплови од Украина

Сподели со своите пријатели

Уште еден брод ја напушти Украина како дел од договорот за извоз на жито постигнат во Истанбул, објави во средата турското Министерство за одбрана.

Loading...

Испораките од украинските пристаништа продолжуваат според планираното, а девет бродови ќе бидат прегледани во Истанбул пред да заминат за Украина.

На 22 јули Турција, Обединетите нации, Русија и Украина потпишаа договор во Истанбул за обновување на извозот на жито од трите украински пристаништа на Црното Море кои беа блокирани од војната меѓу Русија и Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Каспаров: Секој Русин што живее во Русија е дел од воената машина на Путин

Во Истанбул е формиран Заеднички координативен центар со официјални лица од трите земји и ОН кои ги надгледуваат пратките.

Откако првиот брод според договорот ја напушти Украина на 1 август, повеќе од 55 бродови со повеќе од милион тони земјоделски производи го напуштија пристаништето.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.