Урсула фон дер Лајен: Имотот на руските олигарси треба да се конфискува и да се искористи за помош на Украина

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на својот официјален профил на Твитер објави дека треба да се следат „построги правила“ и дека заплената од руските олигарси треба да се пренасочи кон помош на Украина, кога ќе дојде време.

Loading...

„Претставуваме построги правила за следење и замрзнување на незаконски стекнатите профити – вклучително и прекршување на санкциите“, напиша претседателот на Европската комисија на Твитер.

 

Словачкиот премиер: Ако Украина падне, ние сме следни

 

Таа додаде дека на руските олигарси нема да им биде дозволено да напредуваат врз основа на руската воена машина.

„Нивниот имот треба да биде конфискуван – а можеби подоцна да се искористи за обнова на Украина“, рече фон дер Лајен.

Eвропската унија не смее да стане зависна од несигурни земји во нејзината транзиција кон зелена економија, исто како што стана зависна од руските фосилни горива, изјави вчера во Давос претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, додавајќи дека Русија почнала да ги користи залихите со храна како оружје. , како што тоа го прави со енергијата.

Loading...

 

Русија ја укинува горната старосна граница за служење воен рок

 

Претходно денеска Европската комисија предложи да се додадат прекршувањата на рестриктивните мерки на ЕУ на списокот на злосторства на ЕУ.

Урсула фон дер Лајен исто така напиша на Твитер:

„Денес преземаме неколку чекори за да одржиме силен притисок врз Владимир Путин и неговите пријатели, украинските агресори.